genomen ten aanzien van het slechten van wallen of het dempen van grachten, waarvan zich niet alleen voor de gezondheid der nabij wo nende bevolking gunstige gevolgen doen verwachten, maar die vooral ook te stade zullen komen aan de uitbreiding en ontwikkeling dier plaatsen. Te Batavia gold het de slechting der zoogenaamde defensie-lijn van den generaal van den Bosch. De opruiming der daartoe benoorende aarden wallen zal van lieverlede en zonder speciale kosten voor den lande gevolg hebben, daar zulks zal geschieden hetzij ten laste der fondsen van die werken, welke de af te graven aarde behoeven, hetzij ten laste van de particulieren, die, tot bekoming van behoorlijke gemeenschap, ver beterde afwatering als anderszins, de slooping zullen verlangen. Voorts is de citadel als versterking opgeheven en mitsdien de daardoor afgebakende verboden kring ingetrokken. Sedert is een aanvang gemaakt met de verbetering der strand-ver- dedigiugswerken. De centrum-batterijen zullen weldra voltooid zijn. De batterij het Waterkasteel, gelegen aan het havenkanaal, zal, als niet meer passende in het geheel der thans aangenomen positie worden gesloopt. Te Soerabaja is de bestaande linie om de stad voor de verdediging insgelijks onnoodig verklaard. De verboden kringen zullen worden opgeheven, met uitzondering van dien rondom de citadel, welke laatste gerangschikt werd onder de versterkingen der 3ie klasse De overgave aan het civiel bestuur van alle tot de linie behoorende militaire terreinen, werken, gebouwen, wegen, kanalen, kunstwerken en wat dies meer zijvoor zoo ver die niet uitsluitend bij het de partement van oorlog in gebruik of benoodigd zijn, vond plaats in Januari 1871. Gerekend naar de door de vestingwerken ingenomen oppervlakte, werd al dadelijk ongeveer 11/20 der linie overgedragen. Naar mate het thans nog onder militair beheer verblevene beschikbaar komtzal met de overdracht worden voortgegaan. Omtrent de werken, die voor de verdediging van Soerabaja nog vereischt wordenzijn voorbereidende onderzoekingen aanhangig. De wallen en grachten van de citadel te Samarang zullen worden geslecht en gedempt, naar mate zulks voor de bewoonbaarheid der tot dat fort behoorende gebouwen zal blijken noodig te zijn. Reeds is de demping gelast van de voor de gezondheid hoogst schadelijke binnengracht der versterking. Dit werk is met nog eenige verbetering, waarvan de jongste westmoesson de noodzake lijkheid heeft doen kennen, in 1871 ten einde gebracht. In afwach- 62

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 69