ting eener beslissing omtrent de bij het departement van oorlog in behandeling zijnde plannen tot verbetering der stranddefen-ie van Samarang, is echter nog geen voorstel gedaan tot ontmanteling van het fort, en wordt ook de verboden kring tot zoolang gehandhaafd. Aan de verdedigingswerken van Tjilatjap (Java's Zuid-kust) werd met kracht doorgewerkt. Vutboring. De door het mijn-personeel uit te voeren artesische boringen ter verkrijging van drinkwater in of nabij het militair kampement te Weltevreden zijn nog niet aangevangen. De proeven met de twee van hier uitgezonden Norton-pompen werden voortgezet. De verkregen uitkomsten bevestigden grooten- deels hetgeen deswege ten vorigen jare werd medegedeeld, terwijl voorts nog bleek, dat slechts in enkele gevallen van deze pompen, en dan nog bij gewijzigde, vooral lichtere, constructie, met voor deel partij getrokken zal kunnen worden bij militaire expeditiën. Ook bleek de mindere doelmatigheid van Norton-pompen volgens het ter beproeving uitgezonden model voor grondonderzoekingen. Volgens ingewonnen informatiën zouden daartoe veel beter vol doen pompen volgens het stelsel Norton, doch van gewijzigde con structie, vervaardigd door een te Batavia gevestigden industrieel. Het voornemen bestaat een of twee pompen volgens die constructie ter beproeving te doen aanmaken. Voorts wordt overwogen, in hoever het noodig of wenschelijk te achten zoude zijnin de uitrusting van het opgericht wordende corps mineurs en sapeurs (wapen der genie) een of meer pompen volgens het stelsel Norton op te nemen. Militaire verkenningen en topograpJiisck bureau. Gedurende 1870 werd voortgegaan met de opneming der afdeeling Patjitan (Zuid- Madioen) en der residentiën Bembang, Batavia en Kediri, naar welk laatste gewest de opnemingsbrigade van Noord-Madioeu in 't laatst van 1869 gedeeltelijk en in het kwartaal 1870 geheel was over gegaan. Het door de vier brigades in 1870 opgemeten en in kaart gebrachte terrein bedroeg gezamenlijk 1278 vierkante palen. Het personeel van het topographisch bureau en de militaire verkennin gen was op het einde van 1870, met betrekking tot de organisatie van vier opnemingsbrigades, op 2 teekenaars en 5 opnemers na, voltallig. De nieuwe organisatie van zes brigades zal eerst in 1871 in wer king treden. 63

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 70