65 Aanschaffing van henoocligdkeden voor het leger. Hieromtrent zalt aan te teekenen, dat in het begin van 1871 aanleiding werd bevonden, het Indisch bestuur de handhaving aan te bevelen van het in 1865 besliste (vergelijk bijblad op het Indisch staatsblad No. 1664), dat bij de aanschaffing van goederen van Europeeschen oorsprong ontbieding uit Nederland regel moet zijnplaatselijke aanschaffing uitzondering, telkens slechts dan toe te passen, wanneer met eenige zekerheid het voordeelige daarvan berekend kan worden. Yoor die bijzondere gevallen, waarin tot plaatselijke aanschaffing moet worden overgegaanwerd tevens gewezen op de noodzakelijk heid van afdoende controle, ter verzekering dat geene te hooge prij zen worden besteed. Spaarkassen. Yolgens het laatst geverifieerde verslag van het militaire spaarfonds werd op het einde van 1868 daarvan gebruik gemaakt door 137 personen, welke gezamenlijk te goed hadden f 15,745. In genoemd jaar werd ingelegd f 7636 en teruggevorderd f 12,101; in 1867 waren de beide laatste cijfers f 9142 en/ 11,078. De kommandant van het leger heeft de officieren aangespoord hun beste pogingen in 't werk te stellen ten einde den onderofficier en soldaat tot het besef te brengen van het nut der spaarkassen en hen tot meerdere deelneming op te wekken. Kazernes en hospitalen. Hoewel de gezondheid van het garnizoen te Weltevreden eer verbeterd dan achteruitgegaan is, moet het aantal zieken nog altijd hoogst aanzienlijk genoemd wordenzelfs deden zich in 1870 een vrij beduidend getal gevallen van berri-berri voor. kis eerste en vermoedelijk als hoofdoorzaak van dien ongunstigen ;oestand moet de onvoldoende ruimte, die de aanwezige kazernes lanbieden, worden beschouwd. In afwachting van meer afdoende voorzieningen (zie hooger de rubriek verbeterde legeririg van de hoofdmacht der troepenheeft nen getracht, voorloopig verbetering aan te brengen door de toetre- ling van licht en lucht iu de kazernes te bevorderen; zoo door het wegbreken van muurgedeelten boven de kozijnenals door het aan brengen van luchtgaten en het op sommige plaatsen wegnemen der uiken. Dien ten gevolge heerscht thans in de kwartieren ook des ïachts eene koele en zuivere atmospheer. Wanneer een en ander op den duur blijkt te voldoen, zal dit, ioo noodig en mogelijk, overal iu toepassing worden gebracht.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 72