Bijzondere maatregelen zijn genomen, opdat de geneeskundige dienst zich voortaan meer dan vroeger bewege in de richting: //voor koming van ziekten", door de officieren van gezondheid herhaaldelijk de kazernes en andere militaire inrichtingen te doen bezoeken, om daar hunne aandacht te wijden aan alle détails betreffende logies, voeding, drinkwater, privatenbadgelegenheden enz. Vergunning werd door het legerbestuur verleend om in garnizoenen, waar de stand der kantine-fondsen zulks toelaat, deze fondsen ook, doch op de meest zuinige wijze, aan te wenden tot verlichting van eenige soldaten-chambreeën door middel van petroleum, ten einde daardoor die chambreeën gezelliger te maken en de manschappen aan te sporen 's avonds in het kwartier te blijven. Vaar zulks mogelijk was en dit voorloopig zonder groote uitga ven geschieden kon, werd ook in de militaire hospitalen en zieken- inrichtingen voor eene betere ventilatie gezorgd. Het groot militair hospitaal te Weltevreden werd met gas verlicht. Het gebouw, in de vesting Willem I voor hospitaal gebruikt en daarvoor door zijne ligging en inrichting niet geschikt geacht, werd voor een ander doel bestemd, en een tijdelijk hospitaal buiten de vesting (het voormalige kettingkwartier) in gebruik genomen. He directie der groote militaire hospitalenwelke vroeger aan militaire ambtenaren was toevertrouwd, ging over in handen van officieren der militaire administratie. Voorts is bij het legerbestuur in overweging, het beheer t;n toe zicht van de ziekeninrichtingendat nog grootendeels bij de hospi taal-directeurs berust, geheel over te dragen aan de dirigeerende of eerstaanwezende officieren van gezondheid. Nauwlettende zorg werd door dat bestuur aanbevolen ten opzichte van de toebereiding en verstrekking der geneesmiddelen door de mi litaire apotheken. Dat de reeds getroffen maatregelen tot verbetering van het toe zicht over het administratief beheer der militaire ziekeninrichtingen ook uit een geldelijk oogpunt aan de verwachting beantwoorden, kan hieruit blijken, dat alleen gedurende het tweede semester 1870 daardoor eene besparing is verkregen van f 21218. Amlulance-voorwerpen. Verscheidene modellen van draag- en ra-' derdraagbaren, zoowel voor gebruik te velde als in garnizoen, benevens 66 Met 1 Juli 1871 is eene in dien geest getroffen regeling in werking getreden. Red.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 73