71 gedeelte van de huid geheel wordt weggenomen, het leer dun en, door het dicht schroeien der poriënzeer waterdicht wordt zullen voorzeker op den duur den staat minder kosten en beter aan het doel beantwoorden. De mineurs en sapeurs zouden hunne blanke wapens zeer goed kunnen behouden aan het hospitaalpersoneel dat te velde trektdient men een kapmes, en aan enkelen een zaagtnes te verstrekken, waarmede zij bij de ambulance zeer goede diensten kunnen bewijzen. De veldflesch is iets wat de soldaat niet kan ontberen doch ik zoude hem een blikken, van hetzelfde model willen gevende glazen breken te spoedig, zelfs in het garnizoen, maar vooral te velde, b. v. bij het doortrekken van rivieren en bosschenen mocht zij van binnen een weinig roestendat zal den man niet schaden. Wij zullen thans enkele punten behandelen, de Meeding betreflende. Dat de troepen in tropische gewesten zoo gemakkelijk en tevens zoo doelmatig mogelijk gekleed moeten worden, is aan geen twijfel onderhevigdoch hoe die kleeding moet zijn is voorzeker een gewichtig punt van overweging en voor verschillende beoordeelmgen vatbaar; als elk hieromtrent zijne zienswijze openbaart, kan dat wellicht aanleiding geven tot verbetering. Het ondergoeddat aan den militair van landswege wordt verstrekt voldoet ten volle aan de vereischten. Van de zeildoeksche en inlandscbe schoenen kan hetzelfde niet gezegd worden; zij worden, bij marschen op eenigszins natten grond, zelfs in het garnizoen spoedig onbruikbaar, en te velde zijn ze ge heel onnut. Ik geloof dan ook, dat men van die schoensoorten hoe ïerder hoe beter moet afstappen, en althans moet overgaan tot het gebruik van schoenen, vervaardigd uit op Europeesche wijze bereid eder. Verder zou men er toe behooren te besluiten, den man slobkou sen vau zeildoek of kussensloopenkatoen te verstrekken. Het ligt voor de hand, dat hij met slobkousen gemakkelijker kan marchee- ren; zijne beenen zijn beter beveiligd voor beschadiging, er komt geen steentje of vuil in den schoen, en door den steun, dien de slobkous aan de enkel verschaft, bestaat er minder gevaar voor verzwikking. Dat de invoering van slobkousen bepaald noodig is, blijkt o. a. uit het feit, dat ze ook thans te velde 'worden gedragen, ofschoon de staat ze niet verstrekt.

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 78