DE SOLDAAT IN NEDERLANDSCÏÏ-INDIË. Op blz. 534 van den '/Nieuwen militairen Spectator", jaargang 1871, komt eene aankondiging voor van bovenstaande brochure, die onze aandacht trok, omdat wij, van onze zijde, indertijd, bij de lezing der Beschouwingen", daarin die //gezonde ware taalwaarop het Indisch krijgsbestuur wel eens acht mocht slaan", die //eenvoudige, ongekunstelde taal", welke de recensent niet heeft kunnen lezen //zonder daardoor geschokt te worden", niet hadden aangetroffen. Wij hadden in die //Beschouwingen" nooit veel anders gezien als le pennevrucht van een teleurgestelde en als de uiting, in sommige jpzichten, van eene overspannen verbeelding. Wanneer wij er naar aden moesten, wie de schrijver der brochure kou zijn, zouden wij Is volkomen zeker aannemendat de schrijver 1°. slechts in de aagste rangen van het leger heeft gediend, en daardoor den ruimeren >lik mistwelke toebehoort aan hendie de gelegenheid hebben ;ehad, de belangen van het Indisch leger meer van alle zijden te ^peschouwen en te beoordeelenen2°. dat hij behoort onder dat •gedeelte der mindere militairen, die, vol illusiën naar Indië getrokken, zich daar, door welke oorzaken dan ook, hebben teleurgesteld gezien in hunne, wellicht zeer overdreven, verwachting. Lang gediend, dan wel de gave bezeten om in korten tijd veel, met een onbevangen oordeel, op te merken, heeft de schrijver vermoedelijk ook nietwant dan zou hij van de zaken, waarover hij schrijft, beter op de hoogte zijn geweest. Beschouwingen over hel Indische leger en de toekomst van den gepasporteerden In- dischen militairdoor een oud Indisch mi litair. Amsterdam, J. D. Sybrandi1809. 4

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 80