79 te voorzieu. Zij behoeven zich geenszins te spiegelen aan de dronk aards, aan de liederlijke, recalcitrante of insubordinate sujetten, aan wie een reëngagement en een certificaat van goed gedrag gewei gerd wordendat behoeft hun deel niet te zijn als ze 't niet zeiven willen; hun deel zal wèl zijn, als ze daartoe naar hun beste ver mogen medewerkeneen onbekommerd bestaaneen materieel leveu zooals ze het in Nederland nooit gehad hebben. Voorzeker zijn hieraan schaduwzijden verbonden; de conversatie, het familieleven js hier beperkter dan in Nederland, gelegenheid tot gepaste uitspanning bestaat hier betrekkelijk weinig. Die schaduwzijden zijn echter niet zóó donker, dat zij ook de lichtpunten verduisteren. Vraag het aan den fatsoenlijken, goed oppassenden militair, zelfs aan den eenvoudi- gen soldaat, hoe het hem in Indië bevalt; hij is tevreden met zijn lot en stelt de aanhoudende zorg zijner chefs voor zijne belangen, een zorg, die, wat men er van zeggen moge, in weinig andere legers zóó wordt aangetroffenop hoogen prijs. Men ziet dan ook niet enkelemaar honderde soldatendiebij expiratie van dienst naar Nederland gezondendaar slechts korten tijd vaak slechts enkele dagen blijven en zich dan weder voor den Indischen dienst ver binden; na hunne betrekkingen te hebben opgezocht gevoelen zij zich gelukkig, zoodra mogelijk naar hun tweede vaderland te kunnen terugkeeren. //Niet allen is de onderofficiersgraad weggelegd", zegt de schrij ver. Neenniet allenmaar toch zeer zeker voor al de goed oppas senden, die zich de daarvoor vereischte bekwaamheden eigen kunnen maken en voldoende fermiteit bezitten; wij hebben hier, voor het kader der niet-Europeesche troepen ook, veel onderofficieren noo- dig. Een belangrijk aantal bedreven handwerkslieden vinden boven dien een betrekkelijk ruim bestaan, ook in minderen graad, bij de kompagniën artillerie- en geniewerkliedenanderendie geen hand werk kennen maar in hunne jeugd goed ouderwezen zijn en eene behoorlijke mate van ontwikkeling bereikt hebbenvinden eene plaats bij de topographische en geographische opnemingen en bij andere militaire inrichtingen. Kortom, voor hen, die aaii energie en ijver een goed gedrag pa ren ligt eene onbezorgde toekomst bij het Indisch leger opendit kan niet genoeg gezegd worden, en naarmate deze ontegenzegge lijke waarheid meer in Nederland doordringt, naar die mate zullen de belangen van leger en staat bevorderd worden. Zulke personen, mannen van energie, ijver en goed gedrag, vin-

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 86