83 daat verkrijgbaar zijn. Dit ligt iu den aard der zaakde onver mijdelijke onkosten, verlichting, bediening, gebouwen enz. zijn hier zóóveel hooger dan in Europa, dat er bijna op geene plaats in Indië eene broodwinning van een goed koffiehuis te maken is. Het is opvallend, dat men juist in Nederland, waar men tal van koffie huizen vindt, in den laatsten tijd zooveel werk maakt van kantines, eene instelling, dis men geheel in het belang van den soldaat acht. //In de kantines zijn de soldaten altijd onder een zekeren dwang', immers bij elke gelegenheid laat zich de sergeant-planton zien en hooren." Ja, dit is de veel geëxploiteerde grief tegen kantines: het offi cieel toezicht, waaraan de bezoekers onderworpen zijn. Is die grief gegrond? Wij gelooven het niet. Het officieel toezicht bestaat daarin, dat in de onderofficierskantine een onderofficier, in die voor de korporaals en manschappen een korporaal als planton met de handhaving de goede orde belast is. Bij een goed begrip van ka meraadschap en van de noodzakelijkheid van goede orde bij alle vereenigingenkan niemand hierin iets hinderlijks zien. Vindt men ook niet evenzeer in elke sociëteit, burgerlijke of militaire, //com missarissen" of eene //directie", die voor de goede orde in de socië teit moet waken? En ook in de fatsoenlijke koffiehuizen, waar men den soldaat wil toelatenvindt men dergelijk toezicht terug het wordt daar door den koffiehuisliouder uitgeoefend, en deze zou, bij ernstige wanordelijkheden, zich al spoedig tot den chef of tot den kommandant van het garnizoen wenden. //Hij (de soldaat) is nu eenmaal zoo, hij wil (vooral in die zaken) zoo min mogelijk gedrongen worden, terwijl hij eerder liet genoe gen in een Chiueesch kamp zoekt, en liever zijne stuivers bij een gepensioneerd onderofficier of soldaat verteert, dan dat hij zijne avon den in eene goed verlichte kantine doorbrengt." Wat de dwang be treft ten aanzien der kantinesdit punt bespraken wij reeds bovenman- wij wijzen nog even, ter loops, op de redeneering des schrijvers. "De soldaat wil zoo min mogelijk gedwongen worden." Ja, dat is wel mogelijk; maar is daarom die dwang onnoodig? Weinige jaren geleden, toen de suppletietroepen nog te Weltevreden waren gehuis vest en het toezicht over hendoor den bouw en de ligging van het kampement, te wenschen overliet stierven er in de eerste dagen na aankomst, van één detachement van 125 man, niet minder dan een 25-tal aan de cholera, voor liet grootste gedeelte personen, die zich aan den drank te buiten gingendoor gebrek aan toezicht in de

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 90