85 zich ontvangen, uit vrees van door de politie te worden bemoeie- lijkt." Praatjes, anders niet! evenals het op pag. 7 voorkomende, dat de Chineesche tokohouders in het kamp liever niet aan militairen ver- koopen, dat een Chinees geen flesch-wijn aan een onderofficier met zijn kennis en landgenoot durft te verstrekken, en dat de tokohou der //aan officieren en burgers wèl, aan onderofficieren en minderen niet mag verkoopen." Wat dit laatste betreft, is de zaak heel eenvoudig: volgens de pachtreglementen mag niemand buiten de pachters enz. sterken drank tappend. i. borrels verkoopenevenmin aan burgers als aan militairen. Evenzeer is het een praatje, dat de in de kantine verstrekte dranken niet altijd van goede kwaliteit zijn. De dranken in de kantines zijn uitstekenddoor de officieren-commissarissen wordt daarvoor zorg, en veel zorg gedragen. De enkele uitzonderingen zouden dezen regel slechts bevestigen. Vraag dit aan de soldaten-zelven Op blz. 9 wordt eene andere verbodsbepaling behandeld enna tuurlijkafgekeurd; n.l.dat men den soldaat niet toestaat, al zijn vrijen tijd op straat door te brengen. Nu hier de schrijver echter zelf zegt, dat die bepaling is in het leven geroepen «met een goed doel, om de gezondheid zooveel mogelijk te bevorderen en uitspattingen te voorkomen", kunnen wij, na hetgeen wij boven hebben gezegd omtrent de hooge verplichting der chefs om voor de gezondheid en tegen de uitspattingen der minderen te wakenhier over zwijgen. Na de meerdere vrijgevigheid, die ten deze in de laatste jaren is toegepast (zie o. a. de alg. order No. 31 van 1S64, die de schrijver buiten sprake heeft gelaten), gelooven wij niet, dat het raadzaam zoude wezen, verder te gaan. De schrijver wijst vervolgeus met een enkel woord op de vrije omgang met de inlandsche vrouwen, en op de daaruit voortvloeiende //huiselijke tafereelen en dikwijls kluchtige tooneelen" in de kazerne. Afgescheiden van de omstandigheiddat de Europeesche soldaat in den regel geen jongejufvrouwen-aard heeft en die tafereelen en too neelen hem niet zullen hinderenwenschen wij hierbij op te merken, dat naar onze overtuiging hier veel meer zedelijkheid heerscht en betracht wordt dan in Europa, en dat in dit opzicht de Indische toestanden hooger staan dan de Hollandsche. Te vergeefs zou men hier vinden wat men daar, zonder 't nog op de kermissen en bij

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 92