HET NUT DER VESTINGEN. Onlangs (blz. 241 van dezen jaargang) werden in het militair tijdschrift een paar hoofdstukken medegedeeld uit Hertzberg's Betrachtungen ilber die Befestigung groszer Stiidte. Bedrieg ik mij niet, dan werden die hoofdstukken door velen met belangstelling gelezen. De schrijver daarvan heeft verdere mededeelingen uit gezegd boek beloofd, doch is verhinderd geworden die belofte gestand te doen. Het hooge belang der zaak leidt er mij dus toe, hier in de plaats van den anonymen Brits te treden, en den lezers eenige be schouwingen, uit het werk van Hertzberg, te doen kennen over het nut der vestingen in den tegenwoordig en tijd. Verschillende diensten welke de vestingen in den oorlog kunnen bewijzen. De bedenkingen, van militaire zijde tegen het stelselmatig gebruik van vestingen ingebracht, kunnen in 't algemeen worden samengevat in de volgende stelling: //de vestingen spelen, bij de tegenwoordige verbazend groote legers en de bestaande middelen van verkeer, in den regel eene zoo onbeduidende rol, dat het voordeeliger schijnt, de daarvoor noodige oorlogsmiddelen op andere wijze aan te wenden." Tot beoordeeling van deze stelling is het in de eerste plaats noodig, i!» te gaan, welke rol eene vesting te spelen heeft. De vestingen hebben eeue reeks verschillende doelen, en ook, naar de omstan digheden, in verschillenden graad. Terwijl zij somtijds moeten dienen als arsenalen en depötplaatsentot de vervaardiging en de opberging van allerhande krijgsmateriaaltot verzameling en uitrus- 18

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 416