VARIA. Oorlogssignalen door middel van zonnelicht. Het //Journal des Débats" bevatte onlangs de volgende mededeeling: Het denkbeeld, door middel van het zonnelicht te seinen, is niet nieuw. Men heeft er wel vroeg aan moeten denken, tusschen twee plaatsen berichten te wisselen, door een' zonnestraal, teruggekaatst in een' spiegel, te richten naar het punt, waarmede men in ge- gemeenschap wil zijn. Door aan den spiegel kleine bewegingen mede te deelenbrengt men beurtelings licht en duisternis voort, die dienen kunnen voor eene overeengekomene taal; zoo zal éént lichtflikkering, gevolgd door eene verduistering, eene A zijn, twee flikkeringen, gescheiden door eene verduistering, zullen eene B zijn, en zoo voort voor het overige van het alphabet. Bij gebrek aan zonnelicht kan men het zeer felle licht der electriciteit bezigen of de vlam van een mengsel van waterstofgas en zuurstofgas, en an dere lichtsoorten, gelijk wij beneden zien zullen. In Algerië zijn proeven genomen geworden om op deze wijze berichten te wisselen, maar met weinig goeden uitslag, daar de toestellen en de wijze van behandeling zeer onvolkomen waren. Men heeft gedurende het beleg van Parijs deze proeven hervat ten einde in gemeenschap te zijn met de departementen; wij zullen straks zeggen, door welke hinderpalen men belemmerd is geworden. De heer Le Verrier had een stelsel van dezen aard in gereedheid gebracht voor het geval, dat Ljon ingesloten zou zijn geweest; onder zijne leiding zijn tal van proeven genomen geworden en men heeft uit die stad seinen kunnen overbrengen tot op zestien uren

Militair Tijdschrift | 1872 | | pagina 447