101 de behoefte daarvan overtuigend zal zijn gebleken, mogen wij nog de hoop niet laten varen. Heeft de Minister in het afgeloopen jaar onze inderdaad bescheiden wenschen niet vervuldeen Minister kan betrekkelijk kort na zijne optreding, niet alles weten en niet alles doen. Het is waar, reeds verscheidene jaren hebben wij ons met een hoop gevleid die niet verwezenlijkt we rden het is wellicht wel wat optimistisch, om ook thans nog die hoop onverzwakt te blijven koesteren; maar het oude spreekwoord blijft nog altijd juist: dat na regen de zon weder doorbreekt, en eens moeten de oogen der macht hebbenden wel open gaan. Dit zal des te eerder geschieden, naar mate uit den boezem van het leger-zelfop waardige en overtuigende wijze, voor de belangen van het leger wordt gepleit, en het Mili tair Tijdschrift zal er naar streven meer en meer op dien weg voort te gaan. Zoowel de geëerbiedigde Morst als de Minister nemen kennis van hetgeen in het tijdschrift geschreven wordt, en ook het tijd schrift gesteund door de kundigste mannen van het legerzal wel licht een steentje kunnen bijbrengen tot den opbouw van datgene, wat voor ons leger onmisbaar is. Waarheid, waardigheid, Vader landsliefde en volkomen eerbiediging van de eischen der krijgstucht zullen ons daartoe doen geraken Niet uit bedilzucht, maar met de bedoeling om onze lezers zoo volkomen mogelijk op de hoogte te houden van den juisten toestand, moeten wij nog eene vergissing van den Minister aanwijzen. In 1870, zegt Zijne Excellentie, is men begonnen, strand-batterijen te maken aan de noordkust van Java. Die strand-batterijen bestonden reeds sedert 1850, sommige nog eerder. Men is in 1870 overgegaan, ze te verbeterenomdat zij niet meer voldeden aan de eischen van den tegenwoordigen tijd; sommige accessen waren niet bestreken, van sommige werken was de ligging of de inrichting onvoldoende. Te Batavia b. v. is de Welkomstbatterij en het Loo verbeterdhet Wa terkasteel als te zeer blootgesteld aan het vuur der schepengeslecht, de batterij Castor daarentegen nieuw opgericht. Ook is het, voor zoover onze kennis reikt, niet juist, dat men in 1870, naar aanleiding van den oorlogstoestand, eenigermate zou zijn teruggekomen van de noodzakelijkheid om den bestuurszetel te verleggen. De strand-, beter gezegd acces-batterijenzijn volstrekt niet in staat om de verdediging van den bestuurszetel op zich te nemenzij zijn daarvoor ook niet bestemd. Hare bestemming is niets meer, dan de handels&tacl Batavia te vrijwaren tegen een coup-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 108