102 de-main van eenen vijandigen kaper of eene niet sterke (hoogstens 4- a 5000 man) vijandelijke macht. Om dezelfde reden heeft men ook voor Samarang dergelijke acces batterijen noodighoewel daar geen bestuurszetel gevestigd is. In afwachting van meer gedetailleerde mededeelingen omtrent de laatste expeditie in Deli, welke wij onzen lezers weldra hopen te kunnen aanbiedendoen wij hier thaus volgenwat in de kamer verhandeld werd over den toestand in dat land. Wij geven dat woordelijk zooals het in het Bijblad op de Staatscourant staat, zon der commeutariën. Beraadslaging over onderafd. 106, luidende; '/Expeditiën en troepen te velde f 200,000.'' De heer StieltjesIk wenschte eene vraag tot den Minister te richten over dezen post van 200,000 voor //expeditiën en troepen te velde." Ik vreesdat die som onvoldoende zal blijken. Ik meen, dat bij eene vroegere beslissing van de kamer de som tot dit bedrag verminderd ismaar in den tegenwoordigen toestand, nu na het sluiten van het tractaat met Engeland over Sumatra, de vrees rijst dat hetgeen daar nu gebeurd is met Deli misschien eene inleiding zal zijn tot de vermeestering van de geheele noordkust van Sumatra, zoodat dus expeditie op expeditie kan worden verwacht in dezen toestand vrees ikdat de kosten niet door het hier uit getrokken bedrag zullen kunnen gedekt worden. Ik wenschte wel te weten of de Minister in die vrees deelten of hij van plan is die expeditiën op de Noordkust van Sumatra verder te doen doorzetten, ja dan neen? De heer HeemskerkIk wilde in de eerste plaats dezelfde vraag doen als door den vorigen geachten spreker gedaan is. Ik gevoel groot leedwezendat er aanleiding tot die vraag bestaat want eene van de beste zaken in de redevoering van den afgetreden Gouverneur-Generaal den heer Mijer, is wat men vindt op bladz. 22, waar hij zich verheugt dat onder zijn bestuur aan expeditiën niet meer behoefde besteed te worden dan 6 a 7 ton in vijf jaren terwijl in de vorige vijf jaren eene veel grootere som tot het voe ren van oorlog in verschillende deelen van ons gebied gebruikt was. Nu is er, geloof ik, alle reden voor de vraag door den heer

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 109