106 zaken van de Oostkust, in verband met die vestiging van Europeesche ondernemingenheeft kunnen doen. Nu eindelijk de vraag van het geachte lid uit Amsterdam. Ik heb er mij in der tijd tegen verzet, om dezen post, zoo als die vroeger uitgetrokken waste verminderen, en nog veel sterker om dien post van de begrooting af te nemen. Geen Gouverneur-Generaal kan te voren zeggen: hoeveel geld voor de expeditiën noodig zal I zijn. Het is wensch noch doel van eenig landvoogd, expeditiën te doen makenmaar de omstandigheden zijn sterker dan zijn wil en kunnen er toe dwingen. lk vlei mijdat de jongste gunstige telegraphische berichten door nog gunstiger zullen worden opgevolgd. Hetgeen in Deli gebeurd is, geeft de Regeering echter geenerlei aanleiding om in de politiek ten aanzien der Oostkust van Sumatra verandering te brengen. In herhaal het ten slottehet is wensch noch doel van de Nederland- sche Regeeringuitbreiding van gezag op Sumatra te bevorderen maar de Regeering moet aan de verplichtingen voldoen, die haar standpunt op Sumatra, in verband met de gesloten tractaten, haar oplegt. De heer Heemskerk. Ik prijs de handeling der Regeering om de berichten, hetzij per telegraaph of per mail ontvangen, dadelijk in de staatscourant bekend te maken. Het spreekt van zelf, dat ik er geen grief van zal maken, wanneer sedert het laatste bericht reeds eenige tijd verloopen is. Maar niet zonder verwondering en leedwezen verneem ik, dat de Regeering niet volkomen is ingelicht en slechts vermoedens heeft omtrent de oorzaken, die eene expeditie noodig heeft gemaakt. Het zij verre dat ik daaraan eene afkeuring van de zaak zelve verbind, want zij kan eene goede oorzaak hebben. Maar dat de Regeering van eene zaak, die dagteekent van 1868 toen het contract met den Sultan van Deli over erfpacht gesloten is, en op nieuw is op den voorgrond getreden in 1870, toen de Deli-maatschappij werd geconstitueerd, de oorzaak niet kent, heb ik met verwondering ge hóórd. Verder had ik gewenscht te vernemen het doel van de expeditie namelijk of de Regeering eene verovering in het Noorden van Suma tra beoogde. Met het meeste genoegen neem ik acte van de ver klaring des Ministersdat vergrooting van gebied in die streek het streven der Nederlandsch-Indische noch der Nederlandsche Reareerin°' O O

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 113