117 is afgezet, er genezen zal", en Dr. Grellois voegt er in eene aantee- kening deze droevige woorden bij: //Wel verre van te verminderen heeft men overal het getal gekwetsten moeten vermeerderen"; ver volgens, in eene tweede aanteekening //Deze sombere voorspellingen zijn maar al te zeer verwezenlijkt geworden." Dus, in Prankrijk's eerste vesting, met het een derde van het korps officieren van gezondheid, ondanks de hulp van ijverige bur gerlijke artsen, in eene stad, waarvan de burgemeester een verlicht geneeskundige was, in eene stad, waaraan de Pransche soldaten den naam hebben gegeven van Metz de Liefdadigeom door dezen eer naam van hunne dankbaarheid te doen blijken is men verplicht te bekennen, dat de geneeskundige dienst zijne taak niet heeft kunnen vervullendat hijoverstroomd door zieken en gekwetstenzonder gezag 'om zijne billijke eischen ingang te doen vinden, arme solda ten in schuilplaatsen heeft moeten laten open voor den regen en voor den wind, op stroo, dat maar al te zeldzaam ververscht werd soldaten, ten strijde getrokken in de bedwelming, waarin zij ge bracht waren door de beloften en de verwatenheid van een' troep fortuinzoekers. De gevolgen van dit gebrek aan goede regeling warenopeen- hooping, verergering van alle ongelukken besmetting door veretteriug van het celweefsel, en bij gevolg een sterfte-cijfer, dat, te Metz gelijk te Parijs, tot een buitengewone hoogte gestegen is. Men moet, bij een' nieuwen oorlog, niet meer zien, dat bij de ambulances vele artsenhoe welgezind ookdoor onkunde omtrent hunne rol, meer in den weg staan dan werkelijk van dienst zijn. De pathogenie of studie van het ontstaan der ziekten, die zich in de belegerde steden ontwikkeld hebben, zal ons tot gevolgtrekkingen leiden, die, wat enkele betreft, het voorrecht zullen hebben onbetwist baar te zijn. Yoor dit onderzoek zullen wij als gids kunnen volgen Dr. Bouchardat, die reeds vroeger in de Revue scientifique een' be- langwekkenden arbeid over de voeding gedurende het beleg van Parijs heeft geleverd, en in zijn Annuaire thérapeutique een artikel geschre ven rijk aan gewichtige bouwstoffenover den gezondheidstoestand van Parijs en Metz gedurende de insluiting. De heer Bouchardat meentdat men zich niet ver van de waarheid verwijdert door aan te nemendat gedurende het beleg van de hoofdstad het getal inwoners nagenoeg hetzelfde was als in gewone tijden. Zij, die uit de buitenwijken eene toevlucht hadden gezocht, en de mobiele gardes hadden de plaats ingenomen van hen, die Parijs verlaten had-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 124