122 Na te hebben bevondendat het bloed van den scheurbuiklijder zich kenmerkt door eene zeer duidelijk waarneembare hypoglolulie (vermindering der bloedlichaampjes) door eene toeneming van de fibrine (vezelstof) en van de albumine (eiwitstof) bewijst Chalvet, dat daardoor de potassa in mindere hoeveelheid aanwezig is in het bloed van den scheurbuiklijder. Hij vraagt zich af, of die hypoglo- bulie niet het gevolg zou zijn van de te geringe verhouding der potassa-zouten in het voedsel. "Het antwoord op deze vraag", zegt Chalvet, «vordert eenige voorafgaande verklaring. Het is uitgemaakt, dat de potassa even noodig is als het ijzer voor de samenstelling van de roode bloedbol- letjes. Ik heb dikwijls bij chlorosis betere uitkomsten verkregen met citroensap dan met de ijserpraeparaten. Aan den anderen kant schijnt het mij onbetwistbaar noodig toe, dat de minerale stoffen tot onderhoud van ons weefsel in het lichaam worden gebracht onder bepaalde chemische voorwaardenopdat zij in voldoende mate worden opgenomen door de werking der assimilatie. Neem b. v. een phos- phorzure verbinding, salpeterzure potassa ofchloorpotassium deze verschillende zouten doorioopen ons organisme en treden bijna in hun geheel naar buiten langs de wegen der excretie en der secretie. Deze zouten zijn, in één woord, vast en gaan door ons lichaam zon der ontbinding; zij oefenen op het weefsel slechts invloed uit door catalyse of het vermogen tot opwekking van de werking der schei kundige verwantschap, ten zij hunne te groote hoeveelheid het bloed- plasma bederve en stoornis in de voeding aanbrenge, die zich verraadt door duidelijk waarneembare ongemakken. Zoo mendaarentegeneene verbinding van potassium met een organisch zuur, mits geen zuringzuur in het lichaam brengt, bij voorbeeld appelzure malatede of wijnsteenzure potassa, wordt er kool zuur gevormd en ons lichaam komt, gelijk Garrod bewezen heeft, in het bezit van een zout, dat zoo weinig mooglijk vast is; de voeding doet haar voordeel met de basis, dat is hier de potassa, en het gas- achtige zuur wordt gemakkelijk afgescheiden. Deze vrijmaking van de basis verklaart het groote alcali-gehalte in de pis der personen, die veel zure vruchten eten. "Uit het bovenstaande begrijpt men het nut van vruchten en ver- sche groenten bij de voeding. Deze vruchten en groenten bevatten potassaverbonden met organische zurendie door de voedingsarbeid ontleed worden en koolzuur voortbrengen. Men begrijpt ook, dat versch vleesch, ofschoon overvloedig]! rijk aan (chloorpotassiumen

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 129