124 gen verlies van de stem aphonieHun toestand scheen niet onrust barend, de koorts was niet zwaar, alleen de krachten schenen ineen staat van groote uitputting te verkeerenmaar de overeenstemming in uiterlijk deed niet denken aan typheuse verschijnselen. Na een verblijf in het hospitaal van eenige urensoms van een of twee dagenwerden de longen der lijders eensklaps gevuld door eene zoo overvloedige uitstorting van slijm, dat er schuim uit de mond en uit de neusgaten kwam. Het gezicht, de romp van het lichaam, de ledematen verkregen een exanotisch voorkomen, de pols was zwak en snel, het verstand helder tot den laatsten oogenblik, en de zieke bezweek dikwijls binnen weinige uren, andere keeren binnen een of twee etmalen. Deze benauwende toevallen kwamen soms voor bij het afnemen van een roodvonk. Wat was deze ziekte? Ik had slechts één overeenkomstig feit waargenomen bij een jongeling van vijftien jaren, een leerling van het kollege Sainte-barbedie een glas koud water gedronken had, terwijl hij zweette; hij was binnen weinige uren gestorven onder gelijke verschijnselen. Ik dacht aan eene verlamming van de longmaagzenuwalcohol, strychnine, enz. baten niets. Dr. Ran vier bevond door proeven op dieren, dat de beschadiging van de longen identisch was. De [oorzaak ligt ongetwijfeld in de buitengewone koude van De cember 1870 en Januari 1871, die haren invloed deed gelden op manschappen, uitgeput door vermoeienis, door nachtwaken in de loopgraven en door onvoldoend voedsel. De puntenwaarop wij in dit opstel de aandacht wilden vestigen, zijn: de studie van de oorzaak van typhus en van scheurbuik, en de beschrijving van eenvorm van stikzinkingdie nog niet geclas sificeerd is. 20 Juni, 72. F.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 131