136 men wachten wilde tot een 1600 man hulptroepen van den radja van Boeleleng en eeuige benden van het hoofd van Pangastoelan die den expeditiekommandant waren toegezegdgereed zouden zijn. Men wachtte dus op hulptroepen, bestaande uit even ongeschikte man schappen als de koelies, die bij het eerste gerucht waren weggeloopen. Reeds vroeger had de kompie. het bevel ontvangen, zich met de kolonne te Teboeukoes te vereenigen en aan dien last ook reeds gevolg gegeven. Gedurende een gedeelte der dagendie verliepen vóór dat de tweede tocht ondernomen werd van 21 Sept. tot 3 Oct. be schoot de marine uit de getr. 30 ffiers, cHe zjch aan boord van Zr. Ms. stoomschepen Amsterdam en Cijcloop bevonden, de oproerige kam pongs. Later bleek, dat dit vuur weinig uitwerking had gehad, hetgeen wel te verwonderen is, daar de schepen ten hoogste 2500 el van de kampongs verwijderd waren. Naar het schijnt, heeft men zelfs niet eenmaal brand veroorzaakt; door toch de granaten van een weinig brandsas te voorzien, had dit in eene kampong, uit bamboezen huizen bestaande, gemakkelijk kunnen geschieden. Thans was het munitie-verspillen, dat den moed dei- opstandelingen slechts kon verhoogen. Had men de kampongs willen beschieten, ofschoon, dit moet hier bijgevoegd worden, de nood zakelijkheid zelfs het wenschelijke niet door ons wordt erkend zoo had dit bij nacht moeten geschieden, j De vijand had van zijne zijde den tijd nuttiger besteed en door bedreiging van moord en plundering de zoo lang trouw gebleven bevolking van Dentjarik en nog andere dessa's gedwongen zich bij Ida Madeh Rahi aan te sluiten. Den 3aeQ October eindelijk rukten 's morgens om 6 uur alle troepen, benevens de hulpbenden van den radja van Boelelengdeze laatste onder bevel van den poenggawa G'dé Dangin, uit Teboenkoes tegen de vijandelijke stelling op. De eigenlijke militaire macht met de hulptroepen van het hoofd van Pangastoelan den poenggawa Wa jang Tragie die zich onderweg met eerstgenoemden zouden ver eenigen, zouden Kali-anget, den linker vleugel der stelling, en de 1600 man, onder G'dé Dangin, Dentjarik, den rechter vleugehaan- vallen. Reeds om 8 uur ontving de kolonne-kommandant evenwel het bericht, dat de aanval op Dentjarik niet zoude plaats grijpen, wijl de daartoe bestemde hulptroepenzonder iets hoegenaamd uitgevoerd te hebben, in volslagen wanorde de vlucht hadden genomen. VO

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 143