137 De kolonne onder den majoor Heemskerck marcheerde intussctien in de volgende orde weder langs het strand op de 5" kompie. met de beide houwitsers en een gedeelte der am bulance maakte de voorhoede uit; daarachter volgden, in twee liniën, de 4e en le en de 6e en 2e kompagnie, terwijl de 3e kompagnie de achterhoede vormde. De weg langs het strand werd ongeveer een 1000 pas verder ge volgd dan de eerste maal, tot een weinig voorbij de plaats, waar $en pad zuidwaarts naar Kali-anget liep; aldaar keerde de kolonne het strand den rug toe en rukte over een opendoch bebouwd terrein naar den linker vleugel der vijandelijke stelling op. De hulp troepen van Pangastoelan waren wel in het gezicht, doch bleven werkeloos op de rechterflank der kolonne achter. Zonder in het minst verontrust te worden naderde men Kali- anget tot op een 600 pas, alwaar halt werd gehouden. Hier werd de 5c kompagnie vooruitgezonden om een heuveltje te bezettendat zich voorwaarts op de rechterflank bevond. Het heuveltje werd bezet» doch geen vijand was te bespeuren. In dien tusschentijd hadden de beide houwitsers en de mortieren stelling genomen en begonnen deze de kampong te beschieten en te bewerpen, eerst op 700 pas en later op 500 en 300 pasgelijktijdig rukte de kolonne langzaam voorwaarts. Toen men het heuveltje voorbij was, verliet de 5e kompagnie hare stelling, en vereenigde zich weder met de overige troepen. Kort daarna zag men die hoogte door een 50tal manschappen van Paugas- toelan bezetten. De 5e kompagnie, die zich weder aan het hoofd had geplaatst rukte met de 2e kompagnie tot den kampongrand door, alwaar zich de 4e kompagnie spoedig bij hen aansloot; ongeveer een honderd passen achter de tusschenruimten dezer drie kompagniën stelden zich de le en 6e op, terwijl de vuurmonden, gedekt door de 3e kom pagnie, iets voorbij den vroeger besproken heuvel halt hadden ge maakt. Alle kompagniën hadden afzonderlijke carré's geformeerd. Nauwelijks was de kampongrand in bezit genomen of de vijand, die zich bedekt had opgesteld, opende een vrij hevig geweervuur op de voorste troepen, waardoor de 2e luitenant J. P. S. Bruinsma ge wond werd. De 5e kompagnie ontving nu het bevelde kampong binnen te rukken en in brand te stekenonverwijld werd eene vrij breede straat van de kampong ingetrokken. Aan het tweede gedeelte van den last kon

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 144