138 evenwel niet worden voldaan, daar de inarendie de erven omringde, met konden worden overgeklommen voor dat bet signaal ,/retireeren zich het hooren. De kolonnekommandant had dat signaal laten blazen met he oog op hetgeen bij de achterhoede gebeurde. De vijand was name lijk met eene aanzienlijke macht aan de westzijde uit Kali-a,iget ^e deboucheerd en op den meer besproken heuvel aangetrokken. D hulpbenden bespeurden dit ter nauwernood of zij namen in aller» de vlucht, zonder zelfs een schot te doen of aan de verdediging va, den heuvel te denken, en ontblootten daardoor den rug en rechter flank van de achterhoede. De Baudjareezenhierdoor ruim baai rijgende, stormden om den heuvel heen op de achterhoede in- d< koehes bemerkten dit niet, of zij drongen in de grootste wanorde vooruit op de 3e kompagme in, die hierdoor een weinig in verwar ring geraaktehetgeen nog verergerd werd, toen vele manschappen ij iet eerste terugwijken over een hoogen gatang-an struikelden, tu chen dr°ngen de 'indelingen op den troep in en nog was de orde met hersteld, toen reeds de voorsten de kompagnie waren ge- na ere u dit gevaarvol oogenblik sprong de luitenant Engelhard vooruit, doorstak een der oproerlingen, die als een razende met zijne ans om zich heen stiet en reeds vier man gewond had, en deed kort daarop een tweede in het zand bijten, die hem met de lans was aangevallen en reeds licht verwond had. Dit moedig voor-aan von navolging,^ spoedig sloten zich eenige manschappen bij °hem aan en een weinig later was de orde hersteld en de vijand teruggesla-en. Hij werd met vervolgd en verzamelde zich weder achterliet heu veltje Bijna op hetzelfde oogenblik déboucheerde een talrijke vijand aan de Oostzijde uit Kali-anget en volgde den weg die naar zee leidde Aldus werden de beide flanken en den rug der kolonne be- dreigd. De troepen waren nu in eene moeilijke positie gebracht; dralen was zeker het gevaarlijkste wat men doen kon. De expeditie-kom- mandant besloot, den terugtocht aan te nemen. De vijand verzette zich hier tegen niet, en om 4 uur had men net bivouac te Teboenkoes weder betrokken. Ziedaar den tweeden aanval mislukt. Het zou vermetel van ons zijn, zoo wij daarover in afkeurenden zin spraken. La critique est aise'e dit ,s nergens meer waar dan bij de beoordeeling van oorlogshandelingen, erwijl het zeer moeielijk is, zich op het standpunt van den chef te verplaatsen. Wij mogen echter niet verzwijgen, dat, naar onze be-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 145