139 scheiden meeningbij dezen tocht een snel optreden en doortasten wellicht tot betere uitkomsten zoude hebben geleid. liet vuren van de artillerie, waarvan geene de minste uitwerking was te bespeuren, had eene slechte uitwerking; het demoraliseerde de eigen troepen en maakte den vijand stoutmoediger. Verder komt het ons voordat eene betere verkenning vóór den aanval mo gelijk zou zijn geweest. De troepen waren alzoo in het bivouac teruggekeerd, en Bandjar was nog ongestraft en nog steeds in verzet. In den avond van den volgenden dag beraadslaagde de expeditie- kommandaut met de kompagnieskommandanten omtrent de verder te nemen maatregeleu. Eenparig was men van meening, dat de aanwezige troepenmacht te zwak was om nogmaals tegen den vijand te ageerenen dat men slechts in gemeenschap met de marine-lan- dingsdivisiedie zich nog te Singa-radja bevond, ten derde male tegen Bandjar mocht oprukken. Daar evenwel de instructie van den expèditie-kommandant uitdruk kelijk voorschreef, dat die landingsdivisie niet mocht worden gebezigd, dan wanneer men zware verliezen had geleden, moest er eerst mach- tiging gevraagd worden, voor dat men dit plan kon doorzetten. Den 8sten October werd die machtiging verkregen, en den volgenden dag debarkeerde de bovengenoemde divisie te Teboenkoes. In den morgen van den lijd™ tegen 5Y3 ure rukten nu de troepen andermaal en thans in de volgende orde uit voorhoede: de 2e kompagnie met de beide houwitsers onder dek king van een peloton der 3e kompagnie; hoofdtroep: de 5e kompagnie versterkt door het tweede peloton der 3e kompagnie aan weerszijden van deze kompagnie de le en 6c kompagnie in kompagnies kolonnes, op deploiemeuts afstanden; daar achter de landiugsdivisie met de beide houwitsers der marine, het overige van het artillerie park en de ambulance; achterhoede: de 4' kompagnie. Weder sloeg men denzelfden weg langs het strand in, dat thans verlaten werd even vóór dat men aan het pad kwam, dat naar Kali-anget leidde. De weg voerde nu over een tegalveld dat zich tusschen het ravijntjewaarvan in het gevecht van den 205tea Sep tember is gesproken en vorengenoemd pad uitstrekte.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 146