164 leveranciers minder noodzakelijk was geworden. Eenige voorstellen betreffende de regeling van sommige gevolgen dier opheffing, zijn nog bij het opperbestuur in overweging. Ten einde nieuw aankomende suppletietroepen, in afwachting hun ner definitieve indeeling, niet aan de velerlei schadelijke invloeden van Weltevreden, waar zij vroeger werden gelogeerd, bloot te stellen, worden sedert een tweetal jaren de manschappen onmiddellijk na hunne aankomst uit Nederland naar Meester-Cornelis vervoerd. De goede resultaten van dezen maatregel hebben geleid tot organieke zamen- stelling van het reeds tijdelijk te Meester-Cornelis opgericht suppletie dépot als zelfstandig korpsbestemd tot opneming der uit Nederland aankomende suppletietroepen; eene bepaling, die na de vaststelling der begrooting voor 1872 in werking zal treden. In de voeding van het leger werd in 1870 eene belangrijke ver betering gebracht, die zoowel in het belang van de dienst als in dat der gezondheid dringend werd gevorderd. Die verbetering bestaat voornamelijk in de verstrekking van brood aan de Europeanen en in de dagelijksche verstrekking van vleesch, in stede van twee malen ^s weeks, aan de inlanders. De opneming en kaarteering van Java worden geregeld voortgezet, vooral na de reorganisatie van het Topographisch Bureau in 1870, waar bij de vroegere formatie van 4 brigades tot 6 werd uitgebreid en aan de opnemers en teekenaars eene betere toekomst werd verzekerd. Bij de bespreking van den politieken toestand dezer gewesten, - heb ik reeds doen uitkomen, bij welke gelegenheden het noodig is geweest met geweld te werk te gaau. Gelukkig waren die gelegen heden niet vele en de noodige expeditiën niet van overwegend aan belang. Dit blijkt het best uit de omstandigheid dat, terwijl de uitgaven voor expeditien in de jaren 1862 tot en met 1866 nog twee en een half millioen hebben bedragen, deze in de laatste vijf jaren niet meer dan 6 a. 7 tonnen gouds hbeben beloopen. Met moed en beleid kweet de militaire macht zich telkens van hare dikwijls moeielijke taak. Breng ik in dit opzicht gaarne hulde aan ons leger, ik ontveins niet, dat zich ook hier te lande het ver schijnsel heeft voorgedaan, dat in tijden van vrede bij meer legers is waargenomen. Tegenover eene schier volkomen rust staat niet zelden een minder tevreden leger. Deze keerzijde van den voor de ontwikkeling van welvaart zoo gunstigen toestand van rust heeft zich in zoover ook hier vertoond, dat zich ook hier sporen van ontevredenheid hebben voorgedaan.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 171