165 Ten onrechte zijn deze uitgelegd als bewijzen van een minder goeden geest van het leger. De maatregelen vereischt om die sporen uit te wisschenkunnen dit reeds getuigen. Met den legerkom- mandant houde ik mij dan ook verzekerd, dat, zoo de noodzakelijk heid bestond, om het bewijs van zijn goeden geest te leveren, het leger geen oogenblik zou aarzelen om zulks te doen. Een onderwerp, dat in den laatsteu tijd tot menigvuldige wisse ling van gedachten heeft aanleiding gegevenis de verdediging van Java tegen een Europeeschen vijand. Sedert jaren bestond daarom trent onzekerheid. Tegen het in 1853 aangenomen stelsel hadden opvolgende leger- kommandanten bezwaren ingebracht, hetgeen er toe geleid had om, in afwachting eener beschikking ter zakeonderscheidene onvoltooide defensiewerken te staken. Ofschoon in 1866 zoodanige beschikking werd ontvangenwerd daaraan onder den vorigen legerbevelhebber, die er zich niet mede kon vereenigenweinig gevolg gegeven. Daar entegen vond zij een verdediger in den tegeuwoordigen kommandant, onder wiens bestuur de quaestie eerst krachtig is ter hand genomen. Zoo is, op zijne voorstellen, in beginsel aangenomen de slechting van het fort Prins van Oranje te Samarang, de slooping der linie te Soerabaja, en bepaald dat de citadel Prins Prederik te Batavia tot geene klasse van versterkingen zal behooren. Door deze besluitenwaarop 's Konings goedkeuring werd ont vangen, is gebroken met het in 1853 aangenomen stelsel. Voorts is machtiging verleend tot de verbetering en gedeeltelijken nieuwen aanleg van de batterijenuitmakende het centrum der strandpositie te Batavia, eene voorziening, die in elk stelsel noodig is. Tot dat werk en de krachtige voortzetting der versterking te Tjilatjap, tot dus ver mede in elk stelsel onvermijdelijk geacht, heeft zich het verdedigingswerk moeten bepalen. Voor 1872 is 225,000 meer aangevraagd, bepaaldelijk ten behoeve der strand- positiën te Batavia, en te Samarang, en de voltooiing der vesting te Willem I. Alle onzekerheid omtrent het stelsel van defensie zal echter eerst voor goed zijn geweken, wanneer door het opperbestuur eene be schikking zal zijn genomen op de definitive voorstellen, die na rijp be raad omtrent deze gewichtige aangelegenheid door de indische regee- riug zijn gedaan. Een belangrijk onderdeel der defensie is de Militaire weg. Om de voormelde reden werd ook daaraan tot en met 1869 weinig ge-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 172