VARIA. Bibliotheek van verstrekking. Volgens geloofwaardige mededee- ling worden thans, nu de bibliotheek van verstrekking is opgeheven jaarlijks circa ƒ.30.000 minder dan vroeger aan den aankoop van boeken door de Indische officieren besteed. De lust tot studie is ongetwijfeld niet verminderd; de reden daarvan kan nergens anders in gezocht worden dan in de moeielijkheid om zich van de boeken die men wenscht en in den regel in Indië niet te koop zijn, te voorzien en om de daarvoor verschuldigde gelden op gemakkelijke wijze af te betalen. Hoe weinig voorstanders wij ook zijn van Gouvernements-bemoeienis waar zij niet bepaald noodig is, hier is zij bepaald noodig en het is inderdaad in het belang van den staat, dat wederom eene bibliotheek van verstrekking zij het onder een anderen vorm worde opgericht. Zoolang zich de gou- vernementszorg wel uitstrekt tot de geheel particuliere schalden van de officierenbehoeft men waarlijk ook niet te schromendie zorg voor een zoo nuttig doel als het bovenbedoelde aan te wenden. Die zorg zou trouwens in hoofdzaak alleen bestaan in de inhouding der gelden door de militaire administratie, welke inhouding voor elke verspreiding van militaire boekwerken in Indië, eene conditio sine qua non is. Men ziet dat o. a. aan den korten duur der vroegere Indische militaire tijdschriften en couranten. Wij zouden dan ook bijna durven wedden, dat de wakkere uitge ver der door de redactie van dit tijdschrift zoo wèl verdiend aanbevolen '/Bonische expeditiën" hoogstens zijne onkosten goed maaktterwijl de zeker niet meer verdienstelijke «Bandjermasinsche krijg van van

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 174