170 maar bovendien hebben de kleine operaties, eiken dag en op alle punten beproefd, het altijd op zijne hoede gevonden, en ofschoon zij dikwijls met goeden uitslag bekroond zijn geworden, zijn zij nooit voor den vijand de aanleiding tot een werkelijk nadeel geweest. De aanvaller was zoo waakzaam, dat de talrijke koeriers, die uit de stad trachtten te ontsnappen of er heimelijk binnen te komen, bijna altijd gevat zijn geworden, en zeer weinigen hebben er in kunnen slagen hetzij over daghetzij des nachtshet strenge toezicht te verschalken, gehouden over een front, waarvan de uitgestrektheid toch ongeveer honderd kilometers bedroeg. De eenige pogingen van dezen aard, die gelukt zijn, waren in het algemeen beproefd gewor den over de Seine, tusschen Saint-Denis en Bougivalop dit punt waren de Duitsche voorposten zeer zwak en rekenden eenigszinsom hunne insluiting te beschermen, op de rivier, die den doortocht zeer ongemakkelijk maakte. Men mag ook onderstellen, dat de ettelijke zendelingen, die in of uit Parijs konden komen, de dubbele rol speelden van koeriers voor het gouvernement en de famiiiën en tevens die van spion voor rekening van den vijand. Hoe het zij, de aankomst of het vertrek dezer boden is altijd hoogst moeilijk geweest; alleen de luchtvaart, die tot den laatsten dag open is ge bleven, heeft geheel voldoende uitkomsten geschonken. Eene zeer algemeen aangenomeue meening heeft doen gelooven, dat de Duitschers van hunne insluitingstroepen dikwijls meer of min aanzienlijke strijdkrachten hebben afgezonderd, om ze, tot verster king, aan andere korpsen te zenden, die de Eransche legers in de departementen hadden te bestrijden. Yele dagbladen van Parijs hebben deze bewering verspreidwaaraan bescheidenuitgegaan van den heer Gambetta zeivenherhaaldelijk eenig gezag hebben bijgezet. Wij voor ons houden deze verklaringen voor onnauwkeurig. Wat den linkeroever der Seine betreft, waar wij persoonlijk toezicht hebben moeten houden gedurende al den tijd van het beleg, kunnen wij verzekerendat het zesde Pruisische korpsaangevoerd door den generaal von Tümpling, nooit zijne macht verminderd heeft, die tusschen de Seine en Bièvre lag; evenmin is dit het geval geweest met het tweede Beiersche korpsonder de bevelen van den generaal von Hartmann. Ook het garde-korps, dat Meudon bezette, den dienst deed te Versailles en te Saint-Germain rust hield, heeft zijne stellingen niet verlaten. Het elfde korps, onder den generaal Kirbach, dat de liniën van St. Cloud verdedigdeis er altijd gebleven. Alles leidt ons om te verzekerendat deze vier korpsen aanhoudend onder

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 177