171 Parijs hebben gelegen en geene andere bewegingen uitgevoerd dan noodig werden gemaakt door onze verkenningen of uitvallen, om dan den bedreigden troep ter hulp te snellen. De gezamenlijke sterkte van dit zuiderleger beliep honderd twintig tot honderd vijftig duizend man. Het Noorderleger, dat een aanzienlijker omtrek te bewaken en te verdedigen had, kon nog minder dan het zuiderleger er aan denken zijne stellingen te ontblootenen het is altijd zeer sterk in getal geweest. Het is dus minder dan waarschijnlijk, dat het totaal der insluitingstroepen ooit beperkt is geworden tot een kleiner cijfer dan ongeveer drie honderd duizend man. IN a eene insluiting van meer dan drie maanden, gekenmerkt door roemrijke gevechten, besloot het Duitsohe leger eindelijk op den 27steQ December de vesting zelve aan te vallen. Maar dit tweede tijdperk is minder rijk aan schitterende feitende rol van den aan valler wordt niet meer met zooveel bekwaamheid volvoerd, en de geschiedenis moet, in alle opzichten, hare rechtmatige afkeuring over hem uitspreken. Het eerst begint de aanval tegen het plateau van Avron. Wij hebben in een vorig deel aangetoond, van hoe weinig gewicht het bezit dezer stelling was geworden. Zij gaf wel is waar, aan de optreding van den vijand een1 schijn van overwinning, toe te schrijven aan de eerste worpen van het bombardement, en dien hij noodig had om het gespannen ongeduld van de openbare meening in Duitsch- land te bevredigen. De lezing van de offieiëele duitsche telegram men, over deze gebeurtenis uitgevaardigd met zekeren gemaakten ophef en groote overdrijving, laat te dezen aanzien geen twijfel over. Maar na deze lichte en ijdele zege, waarvan de vijand zelf den stoffelijken waarborg niet tot zijn voordeel kon aanwenden, moest hij plotseling blijven staan tegenover de forten, die de verdubbelde aanvallen zijner artillerie niet hebben kunnen deren; hij vermocht zelfs de verdedigingswerken niet te nemen, waardoor zij ondersteund werden. Te ver verwijderd dan dat zijne granaten in de stad zelve konden vallen, moest hij blijven staan en zich bepalen tot een be trekkelijk onschadelijk bombardement van de forten, die hij tegen over zich had, alzoo op dit punt zijne nederlaag en zijne machte loosheid bloot leggende. De tegen Saint-Denis beproefde aanval is evenzeer zonder groot Moet men het afkeuren, dat von Moltke noodeloos bloedvergieten wilde ven» mijden Fr.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 178