173 de aanvanklijk aangewezene stelling verlaten voor eene anderede loopgraafwerken, waaraan slap gearbeid werd, bleven zonder nut, en eindelijk had het bombardement, ongetwijfeld bestemd om de stad te dwingen zich op genade en ongenade over te geven, geeue an dere gevolgen dan aan het gevoel van de belegerden nog meer kracht te gevenmet het oog op eene verdediging tot het uiterste. Bo vendien, men beseft dat de vijand zelf niet veel vertrouwen scheen te stellen in den uitslag van den ondernomen aanval tegen eene zoo ijverig verdedigde stad, welke inwoners sinds lang bekend waren om hunne bekwaamheid in het voeren van den straten- en barrika- denoorlog. De vijandelijke artillerie heeft zeer zeker eene gewichtige rol ge speeld entot groote verbazing van de staddie zich zoo veilig waande binnen hare omwalling, kanonnen van eene tot dus verre onbekende gedaante en dracht, en projectielen van een niet gebrui kelijk kaliber ten toon gespreid. Hare manschap heeft veel degelijk- hèid en eene groote juistheid in het schieten aan den dag gelegd, maal ais slotsom heeft deze buitensporige vertooning van door de weten schap verbeterde middelen slechts eene even on menschel ij ke als nut- telooze uitkomst opgeleverd. Zeker, Parijs is eindelijk bezweken; de aanvallers kunnen dus viktorie kraaien, want inderdaad hebben zij gezegevierdmaar de val van de vesting Parijs is slechts te danken geweest aan de strenge, volkomene, door hen volbrachte in sluitingdie zelfs het geringste voorwerp van voeding belet heeft binnen hare muren te dringen. Parijs heeft niet gezwicht voor de macht, noch voor het bombardement, noch voor de vrees van eene bestorming, die de nog verre verwijderde inneming van een of meer forten mooglijk zou hebben kunnen maken; Parijs heeft slechts ge zwicht voor den honger. Wij kunnen niet genoeg op dit punt aan dringen, een hoofdpunt, wat den Duitschen aanval betreft. Het is niet aan de pogingen, aangewend gedurende het tweede tijdperk, dat de Duitschers den val van de groote stad te danken hebben gehad, die nog langen tijd hunne granaten zoude getrotseerd hebben, maar wel aan de zoo merkwaardige maatregelen, die zij gedurende het eerste tijdperk hadden genomen om op alle punten te gelijk de geringste gemeenschap van Parijs met het overige van de wereld als hermetisch af te sluiten. Over de Fransche verdediging. De verdediging van Parijs is het onderwerp geweest van de meest uiteenloopeude beoordeelingen. De een heeft volle recht doen wedervaren aan de buitengewone pogingen,

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 180