175 Om dezelfde reden moeten zekere punten der omwalling van Pa rijs volstrekt gewijzigd worden. De dringenste aan te vangen werk zaamheden moeien ten doel hebben de opruiming der forten Issy, Yanves en Montrouge. Deze drie forten, bovendien na de twee achtereenvolgende belegeringendie zij hebben moeten doorstaan, voor drie vierden verwoest, behooren noodwendig vervangen te worden door meer vooruitgeschoven werkenop puntenwaarvan de keuze eene grondige studie zal vereischten. Men moet daarenboven ten zuiden van Parijs eene permanente versterkte legerplaats bouwen, gelijk er reeds eene ten noorden bestaat om de wallen der stad te beschermen en haar in het vervolg voor een tweede bombardement te vrij waren. De aandacht moet ook gevestigd worden op Saint- Denis, dat in een' allernadeeligsten toestand verkeert; de linie der forten, die dit gedeelte van den omtrek verdedigen, moet ook meer naar voren worden gebracht. Maar als eens deze verbeteringen gedaan zijn, en zij worden ge biedend gevorderd door de uitkomst van onze langdurige worsteling met Duitschland, moet men niet vergeten, dat, ondanks eenige veranderingen in de bijzonderheden, niets veranderd is in de oude en onwrikbare beginselen der krijgskunsten dat het lot der groote oorlogen altijd beslist zal worden in het open veld. Als een mach tig leger, na verscheidene nederlagen, zich komt opsluiten in eene vesting en steun vraagt aan hare wallen, bekent het stilzwijgend ze rnoodig te hebben, en de vijand, die dit even goed weet, put uit de gedwongene kennis van die noodzakelijkheid een grooter vertrou wen en nieuwe kracht. Hoe sterk eene vesting zij, wat ook de voorraad mondtocht wezen moge, die er bijeengebracht is, hare hulp middelen zijn onvermijdelijk beperkt, en de dag, waarop zij uitgeput zijn, breekt onverbiddelijk aan. Dan kan het een' uitval beproeven, maar den tijd, dien het gebruikt heeft om op zijn verhaal te komen, heeft de vijand besteed aan het opwerpen van talrijke werkendie zijne kracht nog verdubbelen, en hij heeft bovendien de meerderheid, die de verdedigende houding hem geeft, onafhankelijk van zijne andere voordeelen. Wat den belegerde betreft, hij heeft alle kwade kansen tegen zich: een' zedelijken toestand, verzwakt door de voor afgaande nederlagenen vooral de vele moeilijkheden van den aanval. liet is dus eene dwaling te veel te rekenen op de vestingen. Al had men zelfs in Parijs, eene stad van zooveel gewicht, de beste armee van Prankrijk kunnen opsluiten, in stede van die, welke men te spoedig had moeten improviseerenzoude men er misschien in

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 182