180 male onwaar, dat één uur voldoende zou zijn geweest tot opruiming van de stukken en de projectielendie de hoogten van Montmartre bekroonden. Eén enkel oogenblik nadenken zoude, zoo de harts tochtelijkheid en vitzucht er niet in waren gemengd gewordenvoor ieders oog en op de duidelijkste, onwraakbaarste wijze, de werkelijk heid van den toestand hebben moeten bloot leggen. Er waren op de hoogte honderd een en zeventig stukken geschut, in elkander geplaatst, als het ware aaneengehaakt, wat het spoedig wegvoeren nog moeilijker maakte. Bij het bespreken in den minis terraad van de schikkingen voor den aanval was toegestemd gewor den dat men de bespanningen op eenigen afstand van de kolonnes moest laten om deze niet te belemmeren in het meer dan waarschijn lijke geval, dat zij een' hevigen wederstand zouden ontmoeten, dien het mislukken van de pogingen tot verzoening moest doen vooruit zien. Bovendien waren de bespanningen der artillerie gering in getal vele paarden waren gedurende het beleg tot voeding geslacht ge worden en de sedert aangevoerde, die uit de departementen kwamen, had men moeten gebruiken om de veldstukken te trekken, die de troepen volgden. Een gedeelte der door de opstandelingen geno- mene kanonnen had gebrek aan voorwagensdie men eveneens nood zakelijk moest medenemen. Een duizendtal paarden was dus op zijn minst onontbeerlijk voor het wegvoeren van de twee honderd stukken, die verspreid waren over de verschillende puntenwaar het oproer ze in beslag had genomen, en de kolonne, die had moeten ageeren om te gelijker tijd overal nuttig werkzaam te zijn, zou eene linie bezet hebben van niet mincler dan vier kilometers. Te beweren, dat het, over hellingen als die van Montmartre, langs één'enkelen, nauwen -weg, mooglijk was, nin één uurzulk eene hoeveelheid artillerie te bespannen en in beweging te stellenverraadt gemis van militaire ondervinding en volslagen onkunde omtrent groote troepen bewegingen. Laat ons er bijvoegen dat meri zich niet kon bepalen tot het wegvoeren van de stukkenmaar dat het even dringend noodzakelijk was de munitie te hernemen de huizen te door snuffelen dn één woord de noodige onderzoekingen te doen om de hoofden •van den opstand gevangen te nemen. Hoe bovendien te verklarenten zij door den afval van zeker gedeelte harer soldaten dat eene divisie, die den top van eene soo sterke stelling met verzekerde flanken bezette, zoo ernstig en vooral zoo spoedig in gevaar werd gebracht? Zij was in buiten gewoon gunstige voorwaarden om weerstand te biedenen de stukken

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 187