192 van het oproer, van oordeel waren, dat deze nog minder aanneemlijk waren. Zij hebben zich niet afgevraagdaan welke zijde het recht was, maar tot welke van de twee partijen hunne persoonlijke sym- pathiëen hen het meest deden naderen. Het is dns niet de geest kracht, noch de moed, die aan het beschaafde gedeelte van de Parijsche bevolking ontbroken hebben, maar het helder besef van plicht, en dat ontbrak, omdat de lange reeks van omwentelingen zelfs het begrip van recht, althans in staatkundige aangelegenheden, in bijna ieders verstand vernietigd heeft Dit begrip moeten alle goede burners trachten te herstellenwant er is geene maat schappij mooglijk, waar ieder zijne persoonlijke voorkeur stelt boven den wil van allen en zijne grillen boven de wet. 7 Juni 1872. Fr. Geheel in denzelfde geest laat zich de generaal Trochu uit in een gisteren verschenen werk, waarop ik hoop terug te komen: «Zooveel achtereenvolgende om- wentelingen hebben den zedelijken toestand van het land aanmerkelijk doen dalen. Het begrip van het ware en van het valsche, van het rechtvaardige en van het on rechtvaardige, en zelfs, wij hebben er de onteerende ervaring van, van het mijn en dijn, is terbasterd. Wij zien in Frankrjk slechts staatkundige partijen, waarvan de gebeurtenissen de stijfhoofdigheid niet hebben kunnen overwinnenen persoonlijke belangzucht, die er slechts op uit is om baantjes en eerbewijzen door bestorming te veroveren of de gunst van de menigte te bejagen. Het maatschappelijk peil moet rijzen en de openbare geest hernieuwd worden." Fr.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 199