194 Daarbij komt, dat het transport van allerhande oorlogsbehoeften en vivres hier in Indië aan de grootste bezwaren onderhevig ismen ziet dat bij onze expedition tegen inlandsche vijanden. Hoe dikwijls heeft men niet de operatiën moeten uitstellen, omdat de koelies nog niet waren aangekomenof omdat ze wegliepenof omdat er vele zieken onder hen waren, of om andere redenen. Gemis aan spoorwe gen geeft hier dus gemis aan snelheid in de troepenbewegingen; geeft erge vertraging, en veroorzaakt daardoor dikwijls de geheele onmooglijkheid van operatiën, die anders hoogst voordeelig zouden zijn geweest. Ook in een vruchtbaar en rijk land als]Java kan men eeue eenigszins belangrijke troepenmacht niet doen leven vau hetgeen de landstreek zelve oplevert; niet overal is al datgene aanwezig wat voor het da- gelijksch onderhoud der troepen noodig is, en het is in een klimaat als het Indische en in den oorlogstoestand, die dikwerf buitengewone inspanning van den soldaat eischt, eene hoofdvoorwaarde, dat zijne voeding nimmer het minste te wenschen overlate. Anders tochzal men zeker zijn leger als sneeuw voor de zon zien verdwijnen; de ambulances en kerkhoven zullen gevuld maar den vijand geen weer stand kunnen geboden worden. En al hebben onze operatiën plaats in Java's rijkste residentie, wanneer een leger van 10 a 12,000' man daar gedurende eenigen tijd vertoeft, zou, zonder aanvoer van buiten, het land totaal worden uitgeput en hongersnood onder de. bevolking ontstaan, en toch zou men spoedig niet" meer plaatselijk in de behoeften des legers kunnen voorzien. Wordt Java door een spoorwegnet bedekt, dan is dit te doen; dan kan, bij eene goede regeling, zooals die waarvan de Pruisen in der laatsten oorlog het geheim schenen te bezitten dagelijks in alle opzichten voor het leger worden gezorgd. Niet alleen het gemak, maar ook de spoed, waarmede de trans porten per spoor geschieden, is van overwegend voordeel voor het leger. Wanneer de spoortrein 8 maal sneller loopt dan een gewoon konvooi, is de oppervlakte, die geapprovisioneerd kan worden, 64 maal grooter. Men spaart het land, dat het leger door moet trek ken; men heeft een veel geringer aantal personen noodig voor het vervoer, dus veel minder personen te voeden; de vivres komen on beschadigd aande magazijnen of voorraden van oorlogs- en mond behoeften kunnen op verderen afstand van den vijand, dus beter buiten diens bereikworden aangelegdmen kan alzoo veelal gedu rende een veldtocht, dezelfde operatie basis behouden. Deze voor-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 201