1.9,6 ziet hoe goed er vpor hem gezorgd wordt, ook in tijden van te genspoed niet licht verlaten; de plichtsbetrachting, onder alle om standigheden, zal er door winnen. Zijn dit allen reeds groote, overwegende voordeelenzij zijn niet de eenige. De opgesomde voordeelen hebben betrekking op de trans porten van en naar het oorlogstooneel. Maar ook op het oorlogs- tooneel zijn de spoorwegen van hoog gewicht. Bij een vijandelijken aanval op een punt onzer stelling kan men per spoor zijne macht versterken, en alzoo de overwinning behalen, die anders, wanneer de troepen hadden moeten marcheeren en dus of te laat, bf zeer vermoeid aankwamen, onmogelijk zou zijn geweest. Men weet, dat Napoleon reeds er op heeft gewezen, dat de aanwezigheid van één bataillon meermalen over den afloop van een veldslag beslist. Met behulp van spoorwegen kan men dezelfde troepenmet korte tusschenpoozenop verschillende punten doen vechten. Heeft de vijand dus, door verkeerd inzicht of uit noodzakelijkheid, zijne macht verdeeld, dan zal het, wanneer een spoorweg bestaat, gemak kelijker zijn, elk deel afzonderlijk met overmacht aan te tasten. Zelfs kan het van veel belang zijn, enkele personen, b. v. stafoffi cieren spoedig naar het een of ander punt te zenden. Het zou weinig moeite kostenhet bovenstaande verder uit te werken, en, tot verdere détails van de oorlogvoering doordringende, het nut van het bestaan van spoorwegen aan te toonen. Altijd komt men echter terug op hetzelfde resultaat: de spoorweg is noodig, omdat hij alle bewegingen van het leger en ten behoeve van het leger versnelt, omdat hij het leger dus een groot voordeel, een overwicht geeft op den vijand, die van dit vervoermiddel geen ge bruik kan maken. Ieder zal ons na het medegedeelde wel reeds volmondig toestem men, dat spoorwegen een hoofdvereischte vormen voor de krachtige verdediging van Neerlaud's schoonste bezittingdat die verdediging staat of valt met het al of niet begtaau van een spoorwegnet, en dat het dus eene groote fout zou zijn om geen harder woord te bezigen, bij den aanleg van spoorwegen de belangen der defensie achter te stellen of over het hoofd te zien. Wij stellen ons voor, thans na te gaan, aan welke vereischten de spoorwegen, bij eene behoorlijke behartiging dier belangen, dienen te voldoen. Onze beschouwingen kunnen natuurlijk slechts zeer op-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 203