197 pervlakkig zijn, want plaatselijk zal veel nagêgaan moeten worden, wat voor geene algemeene bespreking vatbaar is. Het eerste vereischte is, dat de baan, over de lengte van Java loopende, overal zoo ver van het Noórder- en Zuiderstrand verwij derd blijve, dat zij niet of moeilijk te bereiken is voor den vijand. Immers, het groote nut van den spoorweg zou grootendeels illusoir worden, wanneer de vijand de communicatie zou kunnen stremmen, wanneer hij gemakkelijk een gedeelte van den spoorwég zou kunnen vernielenof wanneer hij eindelijkbij eenig succes in den aanvang van den oorlog, spoedig zélf van den spoorweg gebruik zóu kunnen maken in plaats dat wij dat doen. Een spoorweg langs het Noor- derstrand zou dus b. v. eer schadelijk dan Voordeelig voor ons zijn. Het spreekt van zelf, dat de havenplaatsen door zijtakkeu met de hoofdlijn Verbonden moeten wordenzoowel omdat het belang van den handel niet uit het oog mag worden verloren, als omdat ook de verdediger, ter voorziening zijner behoeften uit niet in de macht des vijands zijnde havens en om den vijand bij landing të gemoet te kunnen treden, daaraan hooge behoefte heeft. De spoorweg moet voorts de belangrijkste garnizoenen en militaire vestigingen met elkander verbindenzöodat de troepenwanneer hunne tegenwoordigheid (ook bij onlusten onder de bevolking) ver- eischt wordt, dadelijk vervoerd kunnen worden en niet eerst groote afstanden hebben af te leggen; de benoodigde oorlogsbehoeften ten spoedigste verzonden kunnen worden naar de plaats waar zij vereischt wordende belangrijkste defensieve positiën in den kortsten tijd van troepen en materieel voorzien kunnen worden, enz. Yoor zoover politiek of handelsbelang eene andere richting eischt, kan men hieraan gedeeltelijk te gemoet komen door verplaatsing van garni zoenen en magazijnen, wanneer dit zonder overdadige uitgaven ge schieden kan. Eene belangrijke zaak isdat de spoorwegen op het geheele eiland dezelfde breedte verkrijgen, zoodat de wagens van de eene lijn op de andere kunnen overgaan. Dit zal de snelheid van het transport zeer bevorderen. Wanneer dus bij de toekomstige spoorwegen het smal spoor wordt aangenomendan zal het noodig zijndat het spoor der lijn Samarang Vorstenlanden te eeniger tijd versmald worde, evenals zulks in Nederland door de Rijn-spoorweg-maatschappij ennaar wij meenenook bij den Hollandschen spoorweg is geschied. De gelijke aanleg van alle spoorwegen in een land is van zooveel belang, dat de generaal Mac-Callum verklaarde: dat de in den oorlog

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 204