198 ia Amerika plaatsgevonden vernielingen van spoorbanen en van ma- teriëel allen te zamen niet nadeeliger voor het leger zijn geweest dan het gebrek aan eenheid in den aanleg der spoorwegen en in de constructie van rijtuigen eu machines. Hoe dikwijls zal eene overi gens weinig belangrijke lijn in den oorlog zeer belangrijk worden, en hoe zal dan de defensie geschaad kunnen worden wanneer op die lijn een voldoende hoeveelheid materieelontbreekthetwelk niet van de andere lijnen kan worden aangevuld! De wagens dienen zoodanig ingericht te zijndat het in- en uit stappen door de troepen, het laden en lossen van de goederen ten snelste geschieden kan. Terecht worden in Europa de troepen in vredestijd daarin geoefend, zoodat ieder dadelijk zijn plaats weet. Het spreekt wel van zelf, dat het vervoer slechts zeer snel kan plaats hebben bij wegen met dubbel spoor. Bij deze laatsten wordt het aantal te verzenden treinen slechts beperkt door de personeele en materiëele middelen, waarover men te beschikken heeft, het aantal stations waar water moet worden ingenomenen den tijd, die noodig is om het materiëel te verzamelen en om de treinen te laden en te ontladen. Bij enkel spoor moeten de elkaar te gemoet komende treinen op de stations wachten en daardoor wordt de snelheid, ook bij de beste regelingveelal zeer vertraagd. De grootere kosten zullen zich op Java intusschen wel tegen de invoering van een dubbel spoor blijven verzetten. Des te meer is het noodig, dat alle stations door telegraaflijnen aan elkander verboden zijn. Mac-Callum, de straks reeds genoemde Amerikaansche generaal, die zoo groóte ondervinding ten aanzien van het gebruik van spoorwegen in den oorlog heeft opgedaan, zegt, dat een enkel spoor mèt een telegraaf nog nuttiger is dan een dub- bul spoor zonder zoodanigen toestel. Eindelijk behooren de stations ruim te zijndienen op alle lijnen voldoende reserven aan brandstoffen enz. aanwezig te zijnen moeten de wagens gedeeltelijk of alle gemakkelijk voor het vervoer van zieken en gekwetsten zijn ingericht. Wanneer de spoorwegen overeenkomstig het bovengestelde zijn aangelegd en ingericht, dan zullen zij voorzeker onschatbare diensten in den oorlog bewijzen. Het is dan slechts de taak van de militaire autoriteit, van dat middel het doelmatigst gebruik te maken. Tot dit einde is het onvoorwaardelijk noodig, dat zij in oorlogstijd de volle beschikking over alle spoorwegen zoowel over de staatsbanen als over die welke aan particuliere maatschappijen toebehooren

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 205