lieudoor het geringe besef van het gewichtdat een aan den vijand gegeven krijgsmaus woord heeft, toen twee Generaals en drie honderd officieren, na de capitulatie van Sedan, ondanks het door hen verpande eerewoordop nieuw tegen de Duitschers streden; door het gebrek aan krijgstucht, dat zich bij den terugtocht naar Chalons bij het korps van den generaal Pelix Douay, van het leger van Mac Mahonopenbaarde, toen bandeloosheid en dronkenschap orde en tucht hadden ontzenuwd; bij den terugtocht van het Pransche leger naar Sedan op 27 Augustus 1870, toen zelfs officieren aan mishandelingen van hunne ondergeschikten blootstonden en plunde ring aan de orde van den dag was, zoodat de kommandeerende Ge neraal om eene herhaling van dergelijke ergerlijke tooneeleu te voorkomen den officieren machtigde, van de gestrengste maatregelen gebruik te maken; bij den ramp van Sedan, toen soldaten, die zich aan den wanhopigen strijd wilden onttrekken, de wallen der stad beklommen; bij de laatste periode van het beleg van Metz, toen beschonken soldaten en prostituees in het om de stad gelegen kamp vrij spel hadden en Bazaine, na de overgave der vesting, in een huis, door zijne eigene soldaten werd omsingeld; door de menigvuldige desertiëno. a. die na de verrassing van Beaumont door het schandelijk misbruikdat van het verleenen van decoratiën gemaakt werd, toen Napoleon III, na den slag bij Gravelotte op Chalons was teruggetrokken; door de jacht naar het maken van bevorderingen en het verkrijgen van onderscheidingenstaande het beleg van Metz, waartoe, vooral na dat de capitulatie dier vesting was bekend geworden, de onwaardigste middelen te baat werden ge nomen; door het geheimzinnige gedrag van den Maarschalk Ba zaine na de proclamatie der Pransche republiek o. a. in de zendingen van Royer en Renier aan den dag gelegd. Niet alleen eene gebrekkige organisatie, niet allen eene minder goede aanvoering, niet alleen het gemis aan een plan van oorlog voering, waren derhalve de oorzaken van de opvolgende nederlagen van het Pransche leger. Bij het bespreken van de onderscheidene omstandigheden, die op den zedelijken toestand van het Pransche leger ouder het tweede keizerrijk een nadeeligen invloed uitgeoefend hebbenzullen wij ons, kortheidshalve, uitsluitend tot die bepalen, welke inzonderheid het leger betreffenmaar het stilzwijgen bewaren omtrent de zoodanigen, 202

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 209