203 die meer op de Eransche natie in het algemeen betrekking hebben, hoewel het leger, als uit de natie getrokken, er niet te min den terugslag van ondervonden heeft. De hoofdoorzaak van het zedelijk verval van het Eransche leger moet gezocht worden in de omstandigheid, dat het leger niet altijd even trouw aan zijne allereerste roeping beantwoord heeft. Die roe ping, voor alle legers dezelfde, is de handhaving van het wettig gezag. In plaats van dit gezag te schragen en te handhavenheeft het leger het meermalen bestreden; in stede van voor dat gezag een krachtig wapen te zijn, heeft het zich tot een werktuig der politieke partijen verlaagd. Voorwaar een hard oordeelmaar dat helaasdoor de geschie denis gerechtvaardigd wordt. Beginnen wij met het jaar 1830. Toen bij het uitbreken van den opstand te Parijs, een regiment op den Pont-Neuf verraad pleegde, en deze misdaad verheerlijkt en beloond werd, kregen de officieren en soldaten die aan hunne vaan dels trouw gebleven waren, hun ontslag uit den dienst; terwijl de Hertog van Chartres, oudste zoon van Lodewijk Philips, endoor Karei X tot kolonel van het 1° regiment husaren benoemd, naar Joigny vertrok en ziju regiment, dat daar in garnizoen lagondanks de vertoogen van enkele officieren, naar Parijs geleidde, om het aan den opstand te doen deelnemen. Sommige officieren, over deze en meer dergelijke feiten veront waardigd, wilden eene regeering niet dienen, welke door geweld recht van bestaan had verkregen en namen hun ontslag, maar an deren die den opstand ondersteund of goedgekeurd hadden, erlangden eene belooning. Bij enkele regimenten verzetten de onderofficieren, door deze voorbeelden aangemoedigd, zich tegen de officieren die hun niet bevielen, verjoegen hen, namen hunne plaatsen in en werden hierin gehandhaafd. Tot overmaat van schaamteloosheid werden onder den naam van //héros de Juillet" bij het leger officieren aangesteld, die aan den opstand deel genomen, of het trouw gebleven gedeelte van het leger bestreden hadden. Ook in 1848 was het leger niet in staat de omverwerping van den troon van Lodewijk Philips te beletten, en moest het even spoedig weer trouw aan de Republiek zweren. Op den 22sten, 23sten en 24sten Februari van dat jaar, hebben zich de linietroepen te Parijs, in tegenstelling van de voorbeeldige

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 210