204 houding der garde municipaledoor eene lauwheid gekenmerkt, die van lieverlede tot eene verbroedering met de opstandelingen oversloeg. Wat gebeurde er bij den coup d'état van 2 December 1851? De President van de Pransche RepubliekLouis Napoleon Bona parte, begrijpende, dat, tot het slagen van dien staatsgreep, de hulp van het leger eene hoofdvereischte was, nam, om daarop te kunnen rekenenalle middelen te baat. Decoratiën werden met eene kwistige hand uitgereikt en banketten voor officieren en minderen aangericht. Van die feestmalen waren door de gevolgen, die zij hadden, de merkwaardigste: die in het Hotel Elysée, in den avond van dan 1 sten December enden volgenden dagin het kamp van Satory. Het was te Parijs, in genoemd hotel, waar het hoofd van den staat zijn verblijf hield, dat onder het lustig drinken van punch, de kolonel Saint-Arnaud, op bevel van zijn hoogen gastheer, aan de voornaamste militaire bevelhebbers, die voor de plannen van den President moesten worden gewonnengoudstukken uitdeelde. De in het kamp van Satory vereenigde troepen werden op brood, saucijssen en wijn onthaald. Deze goede gaven hadden de gewenschte uitwerking. Immers bij de wapenschouwing, die in den middag van den 2den December, door den President over de troepen van Parijs gehouden werd, hoorde men allerwege in de gelederen den kreet//Vive l'Empereur De troepen die de generaal Neumaijer aanvoerde, maakten evenwel hierop eene uitzondering; hem viel dan ook een verwijt van den President te beurt, die over hunne houding verstoord was. Op Neumaijer's rechtvaardigingnon ne crie pas sous les armes werd hem op een bitsen toon toegevoegdnsimonsieurles troupes orient quand on veut En na van de in en om Parijs gelegerde troepen openlijke blijken van toegenegenheid ontvangen te hebben, werd in den avond van dien dag tot de volvoering van den //coup d'état" besloten. Aan het Paleis van het Wetgevend Lichaam, waar de volksver tegenwoordigers vergaderd waren, had de majoor Meunier met zijn bataillon de wacht, toen de kolonel van het regiment, het aan zijn ondergeschikten hoofdofficier gegevene consigne verbrekende, aan het hoofd van twee bataillonshet plein van het paleis binnen trok en ondanks de verwijten van Meunier die uit afschuw van de voor genomen misdaadzijn degen door midden brak en de plaats verliet de vergaderzaal binnendrong en de leden gevangen nam.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 211