209 En nu de krijgstucht haren grondslag misttekon er van de gehoorzaamheid, die de meerdere den mindere moet afdwingen, ook al weinig meer dan eene doode letter overblijven. En zelfs dit weinige werd haar ontnomen, door in 1870 aan het leger het recht toe te kennen aan het plebiscit deel te nemen. Niet minder dan 40.000 stemmen üit het leger maakten van deze gelegenheid gebruik, van hunne tegen ingenomenheid met de regeering te doen blijken. De inferieur, wien het verboden is omtrent de handelingen, zelfs van zijn onmiddellijken superieur, in eene beoordeeling te treden, keurde thans, krachtens een hem verleend recht, de staatkunde af van het hoofd van den staat! Tot de bespreking van den zedelijken toestand van de onder officieren en verdere manschappen overgaande, zij het voldoende te zeggen, dat, waar bij het korps officieren een geest heerschte, zooals wij dien hebben leeren kennen, van de mindere militairen niet veel goeds te verwachten wasandere omstandigheden werkten boven dien mede, om het gehalte van dat gedeelte van het leger al meer en meer te verminderen. Het stelsel van afkoopbaarstelling van den krijgsdienst werd op zulk een ruimen schaal toegepastdat slechts de lagere klassen der natie in de gelederen kwamenen de weinige goede elementen die men hierbij aantrof werden bij de keurkorpsen (o. a. de keizerlijke garde, die tijdens het beleg van Metz 40.000 man telde)ingedeeld, zoodat de overige korpsen zich met het overschot moesten verge noegen. Dat de eerste dezer maatregelenmet het toebrengen van een slag aan de eigenliefde van het legertevens diens aanzien bij de natie aanmerkelijk zou doen dalen, en de andere verwatenheid bij de keur troepen en naijver bij de niet begunstigde korpsen aankweeken zou, was w.el te voorzien. Het schoonklinkende «tout soldat franqais porte au fond de sa qiberne un baton de maréchal de France' wekte bij het leger een democratischen geest en bij teleurgestelde ijverzuchtigen ontevreden heid op; en het ware beter geweest, in plaats van de zoo verheer lijkte nfuria francese' aan te wakkeren, haar veeleer te matigen. Ook is de opmerking gemaakt, dat de gevallen van dronkenschap in de laatste jaren onrustbarend waren toegenomen en tot onder drukking van dezen kanker van het leger niet met de vereischte

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 216