213 dieet te krijgen, durft hij er voor uitkomen dat het wel 4 malen is geweest. Hoe kan nu een grondig onderzoek in deze samengaan met een kortstondig verblijf in een garnizoen Zelfs al bestond daartoe bij eenigen de lust, wat ik zeer betwijfel omdat zij weten een onder zoek toch niet tot een resultaat te kunnen brengen, de ofEcieële be scheiden hun niet toegankelijk zijn, en een onvruchtbaar werk door niemand wordt begonnen. Deze beschouwingen hebben mij gebracht tot het zoeken naar een beter middel, om van Beri-beri iets te weten te komen dat leiden kan tot een practisch resultaat. Ik meen dat te nebben gevonden in een ouden maatregel, de Gezondheidsboekjes. In vroegere jaren heeft men ze ingevoerd maar zooals verhaalt wordt weder moeten afschaffen om de weinige zorg door de officieren aan de behoorlijke invulling besteed. Men vond het te min waarschijnlijk omdat men het nut er niet van inzag, en curieus zijn de staaltjes van de dwaze uitdrukkingen welke er nu en dan in voorkwamen. Waren die boekjes blijven bestaan en goed. ingevulddan zouden we nu vrij wat beter op de hoogte zijn van de verwoestingen door de Beri-beri in onze gelederen aangericht. Men kan van de weder-invoering geen dadelijk nut verwachten; over eenige jaren zullen zij pas een goede bron kunnen zijn. Die boekjes moesten berusten bij de kompagnies-kommandanten en bevatten: Naam, Stamboeknummer, korps, plaats van indiensttre ding, vroeger bedrijf, expeditien, verandering van garnizoen, zware straffen (verblijf in provoosthuizen)datums van verblijf in 't hos pitaal. Deze invulling moet geschieden door de zorg van de kom pagnies-kommandanten. De officieren van gezondheid en geneeskundige commissien zouden melding moeten maken van hetgeen hun van s mans physiek bekend is geworden bij de keuring, van de ziekten waarmede hij in 't hospitaal werd opgenomen en hare oorzaken, van zijn reconvalescenti-tijdperk indien hij voor herstel van gezondheid wordt overgeplaatst, afkeuring en overlijden. In meer dan een opzicht is het nut dezer boekjes onbetwist baar 1. Wanneer de man in het hospitaal wordt opgenomen zal de geneesheer er aanwijzingen uit putten die voor de behandeling van groote waarde kunnen zijn- 2. Bij re-engagement kan de geneesheer er uit zien welk individu hij voor zich heeft. Thans hangt een herkeuring van een hem

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 220