215 hen, als drijvende forten, toeschrijft voor den aanval en de verdediging van kusten, door hunne zwaarte zijn ze onhandelbaar, langzaam en moeilijk in hunne bewegingendoor die zwaarte en door hunnen grooten diepgang moeten zij de kusten wantrouwen. Eindelijk zijn zij voor de financiën der maritime mogendheden te kostbaar in aankoop en onderhoud. /•/Men zal ons tegenwerpendat men in Amerika veel partij van de gepantserde schepen heeft getrokken. Men vergunne ons, dit laatste te betwijfelen, omdat; 1° zij, op de reede van Charleston en elders gebleken zijnonmachtig te zijn tegenover aarden batterijen en tegen eenvoudige touwversperringen deze versperringen toch sloten niet alleen de doortocht van die verschrikkelijke drijvende forten, maar hielden ze bovendien op onder het vuur der kustbatterijen dat een gedeelte in den grond boorde; 2° wij persoonlijk door den admiraal Eerragut en verscheidene zijner officieren, die hem bij zijn reis in België vergezelden hebben hooren verklaren dat de verbazende ingenomenheid der Amerikanen voor gepantserde schepen voorbij was; en, 3°, indien deze vaartuigen werkelijk de eigenschappen bezaten, die men hen uit een zeevaartkundig en militair oogpnnt wil toekennen, de Amerikanen zich niet zouden haasten om ze te verkoopen. Versterkingskunst. De Belgische kolonel van den generalen staf A. Brialmont, ook door zijne vroegere werken bij vele Indische officieren niet onbekend, heeft thans uitgegeven. uLa fortification a fossés secs", 2 deeleu met 62 platen. Dit werk is eeuigzins te beschouwen als de derde druk van het werkEtude sur la defense des états et sur la fortification (3 dl. met 74 platen, 1863) waar van de tweede druk in 1869 verscheen onder den titel: Traité de fortification polygonale (2 dl. met 56 platen). Het werk is bij elke uitgaaf geheel herzien, de hoofdgedachte is echter steeds dezelfde gebleven. Wij zijn nog niet in de gelegenheid geweest, het nieuwe werk van Brialmont te bestudeeren. Wat wij er van mededeelenontleenen wij dus aan het Journal de l'armée Beige, no. 252. Zij, die Brial- mont's vroegere werken kennenzullen overtuigd zijndat de lezing van Brialmont's arbeid steeds leerrijk is, dat Brialmont een van die personen is, die door gezette studiën en helder oordeel volle recht hebbenom hunne meening op den voorgrond te stellen. Hij is

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 222