218 houden, hebben voor Metz, in Augustus (1870), de krijgsdeugden van voorheen teruggevonden. De eenige militaire hoedanigheid die men zich niet kan geven, de moedblijft in haar geheel, en daar Drankrijk ze behouden heeft het tweede keizerrijk door, kan men zonder roekeloosheid zeggendat het verzekerd is ze nimmer te zullen verliezen. Het is het onderrichtmen kan het niet genoeg herhalen—, het is het onderricht, dat ons ontbroken heeft: het lager onderwijs bij den soldaat, de krijgswetenschap bij den officier. Men wane niet, dat het voldoende is ons geschut te hergieten en te vermenigvuldigen men wane evenmin, dat het voldoende is talrijker inenschenmassa's dan in het verleden te organiseeren dat zijn, naar wij vreezen, de twee voornaamste onderwerpen, waaromtrent zij, die de taak aan vaard hebben ons leger weder op te bouwen, bezorgd zijn; in allen gevalle is het de waan van vele lieden, dat wij met meer kanonnen en meer manschappen op de hoogte van de taak zullen zijn, die de toekomst ons zal opleggen. Dat zijn zeer zeker noodzakelijke ver beteringen, maar er is nog eene vrij wat gewichtiger hervorming, waarvan men, naar het schijnt, tot heden de dringende, gebiedende noodzaaklijkheid niet genoeg erkent; wij willen zeggen de grondige, radicale hervorming van het onderwijs. Wat den gewonen soldaat betreft, schrijf de algemeene schoolplichtigheid voor; wat den officier aangaat, hervorm, van boven tot beneden de school van Saint-Cyr. Dit klinkt wel zonderling en toch is het de volkomene waarheid eene eenvoudige school, eene instelling, als het ware begraven in den achterhoek van een dorp, is eene der voornaamste oorzaken van onze rampen geweest, gelijk zij, zoo men niet op zijne hoede is, eene betreurenswaarde oorzaak van militaire achterlijkheid zal blijven. Niet de officier der artillerie, noch die der genie hebben zich onvol doende betoond Vergelijk Courcelle-Seneuil's ongunstig oordeel over de Polytechnische School. Fr.)het is de officier der linie troepen de kweekeling van Saint-Cyr zoodat men beweren mag, dat binnen de muren van deze school het lot van ons leger besloten is. Zoo als de school iszoo zal ook de officier der linie-troepen, de type van den officier wezenen ik behoef niet te zeggenzoo als de officier is, zoo zal ook de soldaat zijn. Welke veranderingen de Nationale Vergadering ook brenge in de militaire organisatie van ons land, de school van Saint-Cyr zal, naar alle waarschijnlijkheid, blijven bestaan. Het is dus van het hoogste

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 225