ficieren afgegeven en hunne militaire geschiktheid vermeldende. Weet gij, welke de voordeelen van deze hervorming zijn, zoo eenvoudig als zij is? het zijn de volgende: zij, die geene ernstige roeping voor den krijgsmansstand gevoelen, zouden deze proef niet doorstaan, en de school zou alzoo ontdaan worden van die liefhebberende leer lingen, die er slechts op komen uit zucht naar de epaulet. Onder de zesduizend adspirantendie zich dit jaar (1872) voor de examens zullen verdringen, zullen er ongetwijfeld onverschrokkenen zijn die voor geen enkelen hinderpaal terugdeinzenmaar er zullen ook vele zonen van goeden huize onder door loopen, die, met het oog op de nieuwe legerwetbij zich zeiven gezegd hebbendat het beter is officier te zijn dan soldaat; er zullen anderen zijn, die, uit voorzorg, en om eenige ondervinding van krijgszaken te krijgen, er aan ge dacht hebben een kazerne voorkomen op te doen door de school te bezoeken, voornemens hun ontslag in te dienen, als zij ze verlaten. Welnu, het is goed, dat die liefhebbers van de epaulet het recht ze te dragen wat duurder betalen. Gij zijt een zeer knap doctor in de letteren of wiskunde, dat is uitmuntend; maar dat bewijst nog niet, verbeeld :ik mijdat gij een goed soldaat zult zijn. Begin bij het regiment en wanneer gij goed doctor in de letteren of wiskunde en goed soldaat zult zijn, zal de militaire school u van ganscher harte opnemen, verzekerd een uitmuntend officier van u te maken. E11 daarin bestaat het kostelijkste voordeel van de hervorming, die wij aanraden. Bevrijd van de zorg soldaten te maken, zal de school eindelijk kunnen zijnwat zij beweert te zijnwat zij niet is, wat zij niet zijn kan onder de tegenwoordige voorwaarden eene school, die officieren vormt. Thans draagt zij in de plooien van haren mantel dat opschrift, waarop zij zich beroemt, en dat toch slechts een zeer bescheiden titel uitmaaktHet eerste bataljon van Frankrijk. Ja, de cadetten van Saint-Cyr zijn keursoldatenzij exer- ceeren met een samenhang, met eene juistheid die aan het wonder baarlijke grenzen; maar het zijn soldatenzelfs hun vaandel geeft er getuigenis van, en ik vraag, of dat genoeg is! Ten minste twee derden tvan den tijd, dien zij op de school doorbrengen, worden be steed s om de n theorie' te leeren en haar in praktijk te brengen. "Verwonder u dan nog, dat zij dan hunne overige studiën slechts eene oppervlakkige aandacht wijden, dat zij de gewoonte aannemen alles luchthartig en met kleinachting behandelenwat geene betrek king heeft op de pelotons of bataljonsschool. Dikwijls zelfs zoude lichamelijke vermoeienis, die zij van het exercitie- veld medebren- 224

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 231