doeld wordt eene biographische en kritische studie van de groote veldheeren en van hunne werken." Help u uit de dwaling; het is niets meer dan een cursus over de geschiedenis van Frankrijk in veertig lessen, waarvan hier sprake is, of een cursus over algemeene letterkunde, die niet meer dan vijf en twintig lessen telt. Talen. Sinds den oorlog is de cursus over het Engelsch ingetrok ken geworden en de kweekelingen zijn allen verplicht het Duitsch te leeren. Maar is het niet te vreezen, zoo het overige van het on derwijs blijft, wat het is, dat zij er even weinig van zullen leeren als vroeger? Merk wel op, het is tot dus verre de eenige speciale, de eenige nvervelendecursus (deze twee woorden schijnen gelijke beteekenis te hebben), dien wij hebben aangetroffen. Daar vindt men geene algemeene beschouwingen, geene humoristische uitwei dingen, geene wegsleepende welsprekendheid; ik herhaal, het is eene zeer vervelende studie voor wien geen smaak heeft in juistheid en ernst. Men weet overigenswat de cursussen over levende talen voort brengen. Deze middeln atigheid (ik ben inschikkelijk) ligt voor een groot deelik stern het toe, aan de buitengewoon zwakke taalstudie in de Frausche lycées. Het gebeurde soms bij de examens van de adspirant-cadettendat honderd zeventig hunner niet één punt haalden, maar men moet geloovendat dit alles het volgende jaar veranderen zal, want er is "lij besluitbepaald geworden, dat men niet meer op de militaire school zou komen dan onder voorwaarde van het Duilsch te schrijven en te spreken! O, wij Franschenwij zijn radicaal in zake onderricht, maar toch niet zoo heelemaal. Altijd groote holle woorden, gevaarlijk bij elke gelegenheid, maar vooral gevaarlijk in het programma van een examen, omdat zij den adspi- rant doen glimlachen en hemte recht of ten onrechte, doen gelooven, dat de maker van dat trotsche nbesluit" niet wist, wat hij deed. Wees niet zoo moeielijk bij de toelating, maar schep voor de ca detten, op de school zelve, een atmosfeer van arbeid, en zij zullen voor de cursussen over talen niet meer die smalende onverschilligheid toonen, die eene hunner dierbaarste overleveringen uitmaakt. Aardrijksbeschrijving.-Ik heb, niet zonder reden, dezen cursus voor het laatste van mijne lijst bewaard. Ik zal u namelijk een groot nieuws vertellen en zeker eene levendige verbazing bij u wek ken: Men geeft te Saint-Cyr onderricht in de aardrijkskunde! Er is nog meer, en gij zult van de eene verwondering tot de andere komendie cursus over de aardrijkskunde is een onvergelijkelijk toonbeeldDe meest bevoegde rechters van Frankrijk en van het 226

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 233