227 buitenland erkennen eenparig, dat de methode volmaakt en de ge leerdheid wonderbaarlijk is, en men kan voor uitgemaakt houden, dat Pruisen in dezen tak van krijgskundig onderwijs aan Frankrijk geene lessen heeft te geven. Bij zijn jongst bezoek te Saint-Cyr heeft de President Thiers dien cursus bijgewoond; hij is er levendig door getroffen geweesten hij heeft zich ongetwijfeld deze vraag gedaan, die zich onweerstaanbaar in den geest dringt; //Hoe kom het, dat zulk onderricht zoo weinig vrucht heeft gedragen Want die cursus bestaat niet sinds gisteren. Lavallée heeft hem gesticht, en alvorens te sterven heeft hij met ijverzuchtige zorg een'1 leerling gevormd die sinds jaren deze bewonderenswaarde methode meesterlijk voortzet. IIoe komt het dan toch, dat de Fransche officieren zoo onwetend zijn in aardrijkskunde? Heb ik nog noodig op deze vraag te ant woorden, en is zij niet reeds nu opgelost? Indien die cursus, hoe i merkwaardig hij ook zij, zulke geringe uitkomsten heeft gegeven, komt dit, omdat de toehoorders er geen partij van wenschen noch weten te trekken. Zij hebben geen lust in stipt werk; de alge- meene tucht der school leidt er hen niet toe; bijna al de cursussen leeren hun oppervlakkig te ziinen zoo wordt er een stroom van slapheid en onverschilligheid gevormd, die zelfs de goeden medesleept. Ik zou geen meer doorslaand bewijs kunnen vinden van het hoofd gebrek dat ik aan de school verwijt de luiheid van het versta7id dan die onvruchtbaarheid van den cursus voor aardrijkskundedaarin ligt een zeer bedenkelijk teeken, dat bijzondere stof tot denken geeft. Om uitmuntende lessen te doen uitloopen op de resultaten, die ieder kent, moet er noodwendig in de inrichting van de school eene grove tegenstrijdigheid zijn, eene schreeuwende anomalieiets» dat gebiedend hervorming eischt. Dat onzinnige vat ik samen in dezen volzin, periodiek gericht tot de kweekelingen door de laatste generaals, die elkander op de school hebben opgevolgd //Cadetten van Saint-Cyr! gij zijt in de eerste plaats een //bataljon soldaten, het eerste bataljon van Frankrijk wat uwe wetenschappelijke en letterkun dige studiën aangaat, zij zijn bijzaak en vooral ingericht om u te ver strooien." Men verwondere zich nog, na die taal, over de fiere minach ting van de heeren cadetten jegens alles, wat niet //het bataljon" raakt jegens alles, wat afhing van de «leiding der studiën". Zij De school is tegenwoordig voor alle wat het onderwijs betreft, verdeeld in twee afgescheidene, om niet te zeggen tegenstrijdige, administraties: het bataljon. en de leiding van studiën.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 234