228 zouden zich bezwaard hebben gevoeld door een, voorbeeld, van zulk eene hoogte gegeven, niet te volgen Wij hebben ons laten vertellen dat de «leiding der studiën'' nog heden de nederige leenplichtige is van «het bataljonsdat zij leeft van zijne kliekjes, dat wil zeggen, van den tijd, dien het haar wel wil laten. Indien dit het geval is, en wij m'eenen goed ingelicht te zijn-, betreuren wij diep, dat de heer Thiers, na zijn bezoek aan Saint-Cyr gemeend heeft aan den generaal-commandant zekeren geestdrift vollen brief te moeten schrijven, die gelooven doet, dat alles opperbest is, in die best mogelijke aller scholen; wij vreezen ook, dat de minister van oorlog, de generaal de Cissey, door door de cadetten zoo druk met zijne bezoeken te vereeren, zonder overigens iets in hunne inrichting te wijzigen, op eene te levendige wijze de voldoening uitdrukt bij hem verwekt, door zijne goede.... school! Wij zouden, gewensoht hebben dat het, gouver nement wat zediger ware in zijne goedkeuring. Maar zetten wij ons onderzoek voort, en gaan wij over tot het tweede studiejaar. Tweede jaar. Krijgskunst en krijgsgeschiedenis, militaire wetgeving, versterkingskunst, artillerie-leer, topographie, talen. Wij hebben weinig opmerkingen te maken omtrent de meeste dezer cursussenziehier eene eenigeTeekenen wij vooreerst aandat de ge schiedenis en de militaire wetgeving door denzelfden leeraar worden on derwezen wat van het ondergeschikte gewicht, dat men aan deze za ken hecht, getuigt; teekenen wij ook aan, dat deze cursus voor krijgsge schiedenis ophoudt bij hef eerste keizerrijk. De overlevering wil het zoo, naar het schijnt, en men onderhoudt de leerlingen niet over de ingrijpende strategische omwenteling, die sedert heeft plaats gehad en waarvan wij wellicht niet de slachtoffers geweest warenzoo de cursus voor krijgsgeschiedenis niet te Saint-Cyr afgesloten werd bij den veltocht van 1815, zoo hij niet vijftig jaren ten achter was, zoo hij niet altijd verrukt bleef staan bij de charge van Kellermann deze voorstelde als het laatste woord der nieuwe strategieMen moet wel zeggen, de leerlingen blijven altijd onder dezen indruk: Marengo en AusterlitzZij vermoeden niets van wat daarbuiten ligt en schijnen er zich geen denkbeeld van te kunnen maken, dat de wetenschap en de artillerie «dat alles veranderd JiebbenV Ik heb hierboven gezegd, dat de school '/soldaten" vormde; ik sterner in toe deze uitdrukking in te trekken, zoo zij te streng schijnt; Vroeger was dit aan de Mil. Acad, te Breda ook 't geval. Fr.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 235