233 den Duitsehen officier uitmaken op liet oogenblik, waarin hij zijne loopbaan betreedt. Het is de Pransche hoofdofficierdie, wat de kennis aangaat, de vergelijking niet kan doorstaan met den hoofd officier ik zeg niet alleen van Pruissen van maar van het buitenland in het algemeen. En waarom Omdat de school van Sain-Cyr haren leer lingen den lust tot flaneeren diep inprent, en zij naar mate zij er zich langer van verwijderden, te minder op de hoogte zijn van hunnen rang. Op bovenstaand artikel ontving de Revue politique et littéraire in het begin van Juni 1872 het volgende antwoord: Het opstel dat de Rev. polit. et litt. in haar nummer van 1 Juni heeft openbaar gemaakt over de speciale Militaire Schoolis eene daad van moed. Het heeft een' diepen en heilzamen indruk te weeg gebracht. Ieder heeft onder het lezen gevoelddat die beoordeeling het werk was van een' keurgeest. De heer X. kent zijn onderwerp zeer goed. Het is een kweeke- ling van de school van Saint-Cyr, een van die krachtige kinderen die hunne min slaan". Hij heeft haar vermoedelijk vóór den oor log verlaten, maar ondanks zeer juiste toespelingen, die hij maakt op het jongste bezoek van den President der Republiek, is het dui delijk dat zijne berichtenover het algemeen zeer nauwkeurig, soms bij het keizerrijk cphüüuëïi. Ik weet welMijnheer de Redacteurdat gij mij bij deze woor den tot staan kunt brengen en mij met recht zeggendat de voorloopige Republiek in zake van hervormingen te veel gelijkt op het keizerrijk. Die waarheid schijnt niet betwistbaar, zelfs te Saint-Cyr. Ver oorloof mij echter ze te bestrijden. Reeds vóór het begin van den jongsten Cursus (den eersten Sep tember 1871) heeft de minister van oorlog eenige hervormingen ter hand genomen. Hij heeft aan den directeur der studiën en aan de leeraren met redenen omkleede adviezen gevraagd over de wijzigingen, die het geraden scheen in de verschillende programma's Jin te voeren. De afzonderlijke verslagen hebbenacht maanden vóór het opstel in de Revueaangedrongen op het praktische karakter, dat men aau het onderricht behoort te geven en dat door uw weekblad met zoo veel warmte en oordeel wordt aanbevolen. Het toelatings-examen heeft er, in het vorige jaar, reeds den heilzamen invloed van onder vonden. Bijna overal hebben de- leeraren den buitensporigen omvang der programma's doen uitkomen en scherp afgebakende, wetenschap pelijke studie verlangd.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 240