235 maten en onze despoten moet neer komen vragen wij niet aan den cursus voor algemeene geschiedenis, wat eigenaardig tot den cursus voor krijgskunst behoort. Ik kan hetzelfde zeggen van den cnrsus voor letterkundedie niet meer ontbloot is van praktisch nut dan de vorige. De heer X. raadplege niet alleen de verkorte programma's, die de ministeriëele besluiten ons geven, maar de uitvoerige programma's van de School; hij zal beter in staat zijn recht te doen wedervaren aan den uitmun tenden cursus van den heer Dussieux, wiens geest na hem is blijven voortleven, en aan de praktische uitkomsten der lessen van den heer Paul Albert. Er is een hoofdpunt, waaromtrent iedereen het met uwen mede arbeider eens is. Ik bedoeld de verderfelijke toegefelijkheid, die bij de examens voorzit, en het volslagen gemis van aanmoediging lot werken van de leerlingen. Men kan het niet genoeg herzeggen, eene der oorzaken van de zwakte der kweekelingen van Saint-Gyr is, dat zij zeker zijnwat zij ook doen, officier te worden: Maar dat zijn gouvernements-quaestiesen men mag hopen, dat de Re publiek te dezen aanzien de dwalingen van het keizerrijk niet zal volgen't welk de heilzame reglementen der School in onbruik deed geraken en de werkzame officieren in ongenade VUÜen> Alles, integendeel, leidt er toe te gelooven, dat de minister de Cissey een nieuw tijdvak wil inwijden. De edelmoedige aansporingen van uwen vaderlandlievenden medearbeider kunnen hem daartoe slechts aanmoedigen en hem ondersteunen in het overwinnen van de overle veringen van een rampzalig laisser-aller en van eene verderfelijke nvaderlijke gezindheid Zes en eene halve maand later las men in het Parijsche blad Le Temps van den tweeden kerstdag Naar aanleiding .van de revue, dezer dagen te Versailles door den minister van oorlog gehouden over het bataljon van Saint-Cyr, hebben verscheidene dagbladen de mathematische juistheid van de uitgevoerde bewegingenen inzonderheid van het 'defileerengehul digd. Het defileeren in geslotene gelederen en de nauwkeurigheid in het hanteeren van de wapenen zijn eene overlevering van de speciale schoolen wij willen geene schendende hand slaan aan de heilige overleveringen. Alleen moest het overtollige geen nadeel Lees op ons volkskarakter. Ieder volk heeft de Regeering, die het verdient. Ra.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 242