doen aan het noodzakelijke, noch het ondergeschikte aan het voornaamste, en wij zouden, als men over deze kweekschool van officieren spreekt, gaarne ietwat waardiger oordeelvellingen de plaats zien innemen van sinds onheugelijke tijden gebruikelijke geijkte termen. Vreemd iets Men heeft behoefLe gevoeld het onderricht van de militairen overal op een nieuwe leest te schoeien, men schrijft aan alle kanten bij besluit examens voor, en te midden van zooveel veranderingen, gaat de school van Saint-Cyr, altijd bestuurd volgens den ouden sleur of ten naaste bij, haren weg, alsof niets haar gold in de lessen, die wij hebben ontvangen. Alle dingen echter moeten evenredig zijn. Van het oogenblik, dat, ten gevolge van de in het leger voortaan ingevoerde en gehandhaafde gewoonten van werken, het gemiddelde van het onderwijs in het vervolg den voorraad zal evenaren en wellicht overtreffendien de jongelieden bij het verlaten van de school medenemen en zoo spoedig verliezenmoet noodwendig ook op die school het peil stijgenan ders zou zulk eene inrichting geene reden van bestaan meer hebben, ten zij men het als voldoende beschouwe, er eene kazerne van té makenwaar de studie van de handgrepen en van het defileeren de voornaamste bezigheid zou zijn. Wij verwonderen ons dus, dat de minister van oorlog -p ul(j pUn(; zoo we]nig zucht tot handelen schijnt te willen aan den dag leggenmaar wij betreuren het slechts ten halve, want, gelijk wij reeds vroeger gezegd hebben, het militair belang eischt eene veel radicaler hervorming. Wij verlangen, zoo al niet de opheffing, ten minste de volslagene verandering van de instelling van Saint-Cyr, en wij gronden ons daarvoor op de volgende vier punten JLe. Een gedeelte der op de school te Saint-Cyr onderwezene zaken behoort te huis op de burgerlijke school en heeft niets te maken met eene militaire inrichting, bij voorbeeld: de talen, be schrijvende meetkunst, natuurkunde, scheikunde, mechanica, algemeene geschiedenis en aardrijksbeschrijving, euz. 2e. De uitsluitend militaire onderwerpenveldtochtenadmini stratie, wetgeving-, enz. kunnen in één jaar worden onderwezen, te meer omdat dit onderwijs, in plaats van, gelijk tot dus verre, een definitief karakter te hebbenslechts eene inleiding zijn moet tot latere studiënwaaraan de officieren voortaan onderworpen zullen zijn. 3e. Het technische gedeelte van het exerceeren zal even goed geleerd worden bij het regiment als op de schoolja beter. 4e. De praktijk van het eigenlijke vak en de kennis van den 236

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 243