Het is bovendien onnoodig te doen opmerken, hoe deze zedelijke opbeuring het land tot voordeel zou strekken. Men zoude dan een nationaal leger hebben, zoo als men er nooit een zou gezien hebben Er is, bijna in elk tijdvak van de geschiedenis, een beginsel, dat eene kracht is en het overwicht geeft aan de natie, die het het eerste heeft weten te raden en er zich van weten te bedienen. 237 soldaat, onontbeerlijk voor ieder, die aanvoeren wil, zullen nimmer op de school geleerd worden maar slechts bij het regiment. Wij gelooven niet, dat één dezer, overigens zeer eenvoudige, praemissen betwist kan wordenen wij gaan daarvan uit om te zeggen, dat, zoo de school van Saint-Oyr een der wegen blijft, die tot de epaulet leiden, zij niet meer in elk geval toereikende kan zijn om er aanspraak op te geven. Het eerstealvorens een' officier te scheppenis zich te verzekerendat men vooral te doen heeft met een militair, of ten minste met een sujet, in staat het te worden. Zij, die voor deze loopbaan bestemd zijn, zullen dus beginnen met in een regiment op te treden en er de handgrepen en den dienst te leeren. Vervolgens zullen zijna verloop van een' te bepalen tijd en na den werkkring van onderofficier te hebben doorloopen, over de eerste beginselen van het militaire vak en over het vroeger ge leerde een examen ondergaan, dat hun toegang tot de school ver leent. Zij zullen er een jaar blijven en na een nieuw examen be vorderd worden tot tweede-luitenant. In dit ontwerp, waarvan wij slechts de groote trekken en de strekking aangeven, zien wij het voordeel elke zaak op hare plaats te zetten de voorloopige en algemeene studiën op de burgerlijke school, de speciale studiën op de speciale school, het exerceeren en de praktijk van het vak in de kazerne. Dat woord kazerne moet overigens niemand afschrikken. Wanneer de krijgsdienst werkelijk verplicht zal zijn, vooral wanneer de jonge lingen, waaronder tot heden de leerlingen van Saint-Cyr gevonden worden, werkelijk, als is het ook slechts één jaar, in de gelederen van het leger zullen optreden, zal het, met het vermogen zich spoe dig in een toestand te voegen, dat het Eransche ras onderscheidt, niet zeer lang duren, vóórdat het aanzien en het beschavingspeil zóó ge- wijzigd zijn, dat niemand, hoe ook zijne vroegere opvoeding geweest zij, te lijden hebbe van de wederkeerige aanraking. Pruisen heeft het eerste nationale leger gehad, daardoor heeft het gezegevierden alle staten volgen het tegenwoordig na. Zoo wij °p gelijke hoogte willen blijvenmoeten wij in stede van ons te-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 244