248 induceereiideti draad van den klos, en van daar door den geïsoleer- den draad, die den beitel in zijnen stand houdt, naar de batterij terug of omgekeerd. Voor iedere buis is dus noodig eene galvanische batterij, een in ductieklos en eene noteerende schijf. Het eene einde van den geïnduceerden draad der klossen is in verbinding met eene der schijven, het andere met eenen ontlader, die tegenover en dicht bij den omtrek derzelfde schijf is aangebracht, zoodanig, dat tusschen ontlader en - schijf eene vonk kan over springen. De omtrek van iedere schijf is met wit papier bekleed, dat met lampzwart is bedekt. Bij liet overspringen der vonk wordt dan het lampzwart verteerd, en liet er onder liggende papier wordt in den vorm van een wit vlekje zigtbaar. Zijn nu de schijven aan het draaien met de ge- wenschte hoeksuelheiden wordt het stuk afgevuurd, dan drukt het projectiel de in de ziel uitstekende beitels successivelijk terug, zoo dat de fijne geïsoleerde draden worden doorgesneden. Hierdoor wordt de induceerende stroom afgebrokendie ophoudende stroom doet itt den geïnduceerden draad eenen stroom ontstaan, en er springt bij iedere schijf tusschen haren rand en den ontlader eene vonk over, die om den omtrek dier schijf een wit vlekje veroorzaakt. Uit de betrekkelijke ligging dier vlekjes, die, zoo als gezegd is, tot op y40 m. M. kan worden nagegaan, blijkt dan, welken tijd het projectiel besteed heeft om van de plaats eener buis tot die der vol gende te komen. Bij een kanon van 25 c. M. kon met dit instrument de tijd gemeten worden, waarin het projectiel 60 m. M. aflegde; in 't algemeen kon voor iedere plaats der ziel de snelheid van het projectiel, en bij gladziels voorladers daaruit ook de drukking op het projectiel en den rand der ziel bepaald worden. Door het gelijktijdig bezigen van chronoscoop en compressiemeter werd de uitwerking van Engelsche en andere kruitsoorten onderzocht en vergeleken. Die bevindingen gaven aanleiding tot het vervaar digen eener nieuwe kruitsoort, Pebblekruit genaamd, welke zulke eigenschappen bezitdat door haar gebruik de uitwerking van groote kalibers aanzienlijk kan verhoogd worden, bij vermindering der ver nielende werking op den vuurmond. Dit kruit, welks onregelmatige hoekige korrels de grootte hebben van okkernoten, heeft zijne gunstige uitwerking voornamelijk te

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 255